Witam mam powiększony jeden węzeł za uchem,wyczulam go 3 miesiące temu przez przypadek,nie wiem jak

1 odpowiedzi
Witam mam powiększony jeden węzeł za uchem,wyczulam go 3 miesiące temu przez przypadek,nie wiem jak długo go mam,W odstępie dwóch miesięcy robiłam 3 razy USG.1 ugs w lewej śliniance przyusznej powierzchownie w dystalnej części widoczny odczynowy wewnatrzśliniankowy węzeł chłonny o prawidłowej morfologi i wymiarach 6x3mm nie budzący niepokoju,nie uwidoczniłam w badaniu podejrzanych/patologiczne węzłów chłonnych 2 USG W śliniance przyusznej lewej widoczny jest najlpewniej wewnątrzgruczołowy węzeł bez hyperechogennej zatoki z pojedynczymi odwnękowymi naczyniami o wymiarze 1x0,5cm mogący odpowiadać odczynowemu.Nie wykazano powiększonych węzłów chłonnych nad i podobojczykowy.Dzisiaj byłam w poradni onkologicznej,Pan doktor zrobił mi 3 USG nie mam opisu wiem że ma wymiar 0,6 x0,3 i stwierdził że jest płyn .Nie wie jaki to węzeł i stwierdził że trzeba zrobić biopsję.Czy ta biopsja jest potrzebna.Dodam że nie mam więcej powiększonych węzłów chłonnych.
Dzień dobry,
Powiększone węzły chłonne mogą być związane z wieloma przyczynami - zarówno nowotworowymi, jak i np. zapalnymi. Najdokładniejszą metodą oceny węzłów chłonnych jest badanie USG, które (wykonane przez doświadczonego operatora) jest zazwyczaj w stanie dość jednoznacznie określić charakter węzła. Dopiero potwierdzona w bad. obrazowych patologia węzłowa jest zwykle powodem do wykonania biopsji. Jeżeli zmiana jest niepewna, można powtórzyć badanie USG i porównać je z poprzednimi.
Pozdrawiam serdecznie
lek. Bartosz Bieżyński