Witam! Mam problem, ponieważ od kilku miesięcy chodzę na terapię. Mam wrażenie, że mam dobry kontakt

2 odpowiedzi
Witam! Mam problem, ponieważ od kilku miesięcy chodzę na terapię. Mam wrażenie, że mam dobry kontakt z terapeutą, nigdy wcześniej nie powiedziałam nikomu tyle o sobie i o swojej przeszłości. Jednak w ostatnim czasie z powodu bardzo stresującej sytuacji życiowej czuję, że brak mi ochoty i motywacji, aby kontynuować terapię. Czuję, że chciałabym rozwiązać sama dręczący mnie problem, ale wiem że nie dam rady. Mimo wszystko widzę, że coraz bardziej się zamykam, nie chcę już mówić o sobie. Nie wiem co powinnam zrobić w tej sytuacji, wiem że sama z siebie nie powiem o tym terapeucie, bo nie mam w sobie tyle odwagi. Najchętniej zrezygnowałabym z terapii, ale wiem, że to też nie jest rozwiązanie.
Witam, problem, który Pani opisuje bardzo często pojawia się u pacjentów w procesie psychoterapii. Nie jest Pani jedyną osobą, która przeżywa konflikt tego rodzaju. Psychoterapia to trudny i wymagający proces, który wiąże się czasem z przeżywaniem sprzecznych emocji. Jest to zupełnie naturalne. Zachęcam do tego, aby podzieliła się Pani z psychoterapeutą swoimi wątpliwościami, ponieważ osoby prowadzące terapię zmagają się z takimi problemami dość często. Jeśli trudno jest Pani powiedzieć o tym na sesji, może warto napisać wcześniej mejla lub wiadomość do swojego terapeuty? Próba zmierzenia się z tym problemem pozwoli Wam znaleźć rozwiązanie. Od Pani będzie jednak zależało, czego najbardziej w danym momencie będzie Pani potrzebowała. Pozdrawiam serdecznie.

Ma Pani niezwykłą okazję przyjrzenia się i zbadania co Panią teraz wycofuje z relacji z terapeutą. Pisze Pani, że w momencie gdy jest trudniej w Pani życiu ma Pani ochotę wyjść z relacji terapeutycznej i poradzić sobie na własną rękę. Być może przepracowanie tej sytuacji z terapeutą pomoże Pani jeszcze lepiej zrozumieć siebie.