Witam, mam problem z 18 łatką. Tak naprawdę problem zaczoł się 2 lata temu, nie jadła na dobę przyjm

4 odpowiedzi
Mam problem z 18 łatką. Tak naprawdę problem zaczoł się 2 lata temu, nie jadła na dobę przyjmowała 800 kalorii, później zaczęła się kaleczyć orza zaczęła pić. W wieku prawie 17 lat przywiozła ją policja pijaną, zarządałam babania na trzeźwość( to nie był pierwszy raz), miała 1.6 promila i poszło drogą służbową. Przez 2 miesiące było ok, ale znowu przyszła pijana. Zaczęliśmy chodzić razem do psychologa ale nic to nie dało. Rok czasu chodziliśmy, mówiła to co chciała aż w końcu odmówiła chodzenia. Do 18 lat było prawie dobrze a teraz wyszła z domu i nie ma jej 2 dni. Najpierw że wróci o 24, później że będzie wieczorem a wieczorem będzie jutro. Dodam że przez ten czas piła. Ręce mi opadają nie wiem co mam robić. Z jednej strony mam dosyć i mam chęć wyrzucić ją z domu ale wiem że nic to nie da. Dodam że córka ma od urodzenia problemy z cukrzycą i tarczycą. Na tą chwilę co do cukrzycy ma tylko dietę, tarczyca przyjmuje eutyrox n 25 1.5 tabletki tz powinna przyjmować. Jak włożę do ust to przyjmuje a jak idę do pracy to nie bierze. Czyli więcej nie bierze niż bierze.
Duzo sie dzieje z tego co Pani opisala. Niestety terapia (nie wiemy jaka to byla modalnosc) wgladowa w kontekscie tego jak corka "rozgrywa" sytuacje wokol Pani, domu, znajomych - moze nie byc mozliwa bez uzyskania pewnej stabilizacji. Rozumiem, ze corka nie ma motywacji wewnetrznej, aby gdziekolwiek sie udawac (psycholog, psychiatra, terapia rodzinna, etc.) Niestety, aby rozpoczac prace nad jej przezyciami i zachowaniami, nalezaloby najpierw rozwazyc konsultacje psychiatryczna, aby doprowadzic do znormalizowania (wypoziomowania) jej afektu. Dopiero po osiagnieciu mniejszego poziomu pobudzenia bedzie mozliwe podjecie sie psychoterapii jako terapii wspomagajacej. Jednak wazne jest rozwazenie: konsultacji w poradni leczenia uzaleznien, psychiatrycznej - to przede wszystkim. Rozumiem, ze corka jest osoba pelnoletnia i sama o tym zadecyduje i w tym tkwi problem, bo ona nie chce podejmowac zadnych dzialan. Trudno mi sie czytalo ten fragment, ze bez "wkladania tabletki do ust" to ona nie przyjmie lekow. To, w kontekscie wstepnie wskazanych przez Pania jej zaburzen odzywiania moze pokazywac, ze ona w relacji (reakcji) na Pania kontestuje wszystko. Czy nie ma dostepu do kogos innego oprocz Pani, kto ma dobry kontakt z Pani corka? Trzeba sprobowac uzyc innego kanalu. Pani kanal komunikacji nie dziala, a nawet prowokuje zachowania w reaktancji do oczekiwan.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, opisywane przez Panią zachowania córki: restrykcje dietetyczne, samookaleczenia, picie ryzykowne - prawdopodobnie są związane z okresem dojrzewania i stanowią pewnego rodzaju komunikat, który aby zrozumieć, należy spojrzeć na otoczenie, sytuację rodziny i Pani relację z córką w dużo szerszym kontekście. Choroby przewlekłe - szczególnie autoimmunologiczne takie jak cukrzyca czy choroba tarczycy, są wyjątkową trudnością do przeskoczenia w wieku dorastania - mogą też nasilać zachowania ryzykowne, być sposobem na ucieczkę oraz odreagowanie. Zalecałabym konsultację psychologiczną i kontrolę procesu leczenia u diabetologa ze specjalizacją endokrynologiczną. Z uwagi na to, że pracuję z młodymi osobami chorującymi na cukrzycę, z chęcią pomogę i podzielę się doświadczeniem. Pozdrawiam serdecznie, Julia Krawczyk
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna online - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, widzę, że sprawa jest trudna. Myślę, ze aby omówić szerzej temat wskazany jest kontakt z psychologiem i przyjrzenie się szerzej tej kwestii. Pozdrawiam
Sytuacja, którą opisuje Pani, jest niezwykle trudna i złożona. Problemy związane z uzależnieniem od alkoholu, zaburzenia odżywiania oraz brak systematycznego leczenia chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i problemy z tarczycą, wymagają wieloaspektowego wsparcia.
Warto rozważyć skonsultowanie się z profesjonalnym terapeutą specjalizującym się w uzależnieniach oraz z pediatrą lub endokrynologiem, aby ustalić odpowiedni plan leczenia dla Pani córki. Wspólne rodzinne terapie mogą pomóc w zrozumieniu wzajemnych dynamik i poprawie komunikacji w rodzinie. Należy pamiętać, że samodzielne zmiany w zachowaniu osoby uzależnionej są trudne, a wsparcie i zrozumienie ze strony bliskich są kluczowe. Warto poszukać grup wsparcia dla rodziców osób z problemami uzależnienia, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tym trudnym czasem. Proszę pamiętać, że Pani dobrostan również jest istotny, dlatego nie zapominajmy o dbaniu o siebie. Pozdrawiam

Eksperci

Marcin Witkowski

Marcin Witkowski

Psycholog

Rzgów

Izabela Słowakiewicz

Izabela Słowakiewicz

Psycholog, Psychoonkolog

Olsztyn

Anna Wiak

Anna Wiak

Psycholog

Warszawa

Beata Molska

Beata Molska

Psychoterapeuta

Warszawa

umów wizytę
Marta Wołowska Ciaś

Marta Wołowska Ciaś

Psychoterapeuta

Babice Nowe

Sandra Kieliszek

Sandra Kieliszek

Psycholog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 22 pytań dotyczących usługi: problemy wychowawcze
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.