witam, mam problem z moim psem prawie 5-letni maltańczyk. Wszytsko zaczęło się ok 3 lata temu, na po

1 odpowiedzi
witam, mam problem z moim psem prawie 5-letni maltańczyk. Wszytsko zaczęło się ok 3 lata temu, na początku był bardziej apatyczny, pojawiły się wymioty żółtą wydzieliną( nie za często) , niechętny do zabaw, z czasem wymioty. po ok 1.5 roku temu nasiliły się wymioty , pojawiały się częściej, pojawiły się również drgawki. Zawsze jego objawy były zrzucane na problemy żoładkowe, W 2020 trafiliśmy do pani weterynarz któa zrobiła morfologię wyniki wątrobowe podwyższone, powtórzone badania stymulacji kwasów która była bardzo wysoka. Z każdym kolejnym wynikiem wynik kwasów wyższy., padło podejrzenie zespolenia wrotno-obocznego. Miał robiona portografię oraz usg dopplerem, gdzie ZWO zostało wykluczone. Jednak kwasy znów rosną , po konsultacji z profesorem padało podejrzenie zespolenia wrotno-obocznego wewnatrzwątrobowego, zostało wykonane usg które i to wykluczyło. Chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość wykonania jeszcze jakiś badań lub możliwość podania specjalistów z którymi mogłabym się skonsultować.
Będę wdzięczna za każdą odpowiedz,
pozdrawiam
Dzień dobry,

podwyższone stężenie kw. żółciowych może być wynikiem zespolenia wrotno obocznego, ale nie musi. Ich podwyższenie ma miejsce również przy cholestazie wewnątrz lub pozawątrobowej oraz przy wtórnych, bądź pierwotnych uszkodzeniach wątroby. Proszę wziąć pod uwagę również fakt, że dość często stosowany lek przy zaburzeniach związanych z zastojami dróg żółciowych o nazwie Ursopol (kw. ursodeoksycholowy) będzie powodował nieprawidłowo wysokie wartości kwasów żółciowych. W przypadku podejrzenia ZWO ocena stężenia kw. żółciowych powinna być podjęta w odniesiniu do wyników badań wykonanych zarówno na czczo jak i wartości poposiłkowych. Znacznie zwiększa to czułość diagnostyczną testu. Równiez wypadałoby oznaczyć stężenie amoniaku po posiłku i po głodówce. Jeśli chodzi o badania obrazowe w kierunku diagnostyki ZWO pierwszą metodą z wyboru jest bad. USG z dopplerem, kolejnymi wenografia żyły wrotnej lub angiografia TK jeśli jest dostępna.

Analizując pierwotne objawy z Państwa opisu, w pierwszej kolejności skupiłbym się jednak na wykluczeniu ostrych i przewlekłych stanów zapalnych trzustki oraz badaniami oceniającymi zewnątrzwydzielniczą funkcję tego narządu. Dość częstym powikłaniem stanów zapalnych trzustki są wtórne stany zapalne dróg żółciowych objawiające się cholestazą (zastojem żółci). Ocena ogólna zawsze powinna przebiegać w korelacji z pozostałymi biochemicznymi parametrami wątrobowymi.

Jeżeli podwyższone stężenie kwasów żółciowych utrzymuje się przez okres ponad 2 miesięcy, a wymienione wyżej potencjalne przyczyny takiego stanu rzeczy zostały wykluczone, to jest to wtedy wskazaniem do diagnostycznej biopsji wątroby.

Pozdrawiam serdecznie
lek. wet. Jakub Kotowicz