Witam, mam problem ze zbyt krótkim wędzidełkiem podjęzykowym. Nigdy za dziecka nie byłam umówiona z

4 odpowiedzi
Witam, mam problem ze zbyt krótkim wędzidełkiem podjęzykowym. Nigdy za dziecka nie byłam umówiona z tym problemem do Logopedy lub innego lekarza / specjalisty. Moje pytanie brzmi gdzie powinnam udać się na konsultacje tego problemu i czy w wieku 30 lat ruszanie tej sprawy ma nadal sens.
Dzień dobry, skrócenie wędzidełka języka można odkryć w każdym wieku.

Moje pytanie jednak brzmi skąd Pani aktualne zainteresowanie tym tematem. Czy uważa Pani, że struktura wędzidełka wpływa na funkcję - ma Pani problem z jedzeniem/połykaniem/artykulacją? Czy konsekwencją skrócenia jest jakaś wada wymowy?

Naturalnie zabiegów korekty wędzidełka można dokonać także w wieku dorosłym. Zabieg wykonują lekarze różnej specjalizacji: chirurdzy, laryngolodzy, stomatolodzy.

Jeśli ma Pani wątpliwości co do kwestii sensowności wykonania zabiegu u Pani polecam przed decyzją o zabiegu skonsultować się z logopedą/neurologopedą specjalizującym się w temacie. Oceni on zarówno funkcje, jak i anatomię całej sfery orofacjalnej i wskaże sugerowany kierunek działań. W przypadku ewentualnej decyzji o zabiegu, wskazane jest przygotowanie do niego. Wiele można uzyskać także podczas ćwiczeń i mioterapii.

Życzę sukcesów,

AM

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie. Ankyloglozja czyli skrócone wędzidło podjęzykowe może być skorygowane (podcięte) również u osób dorosłych. Zabieg frenotomii jest wykonywany przez lekarza stomatologa, chirurga bądź laryngologa. Niewątpliwie zanim podjęta zostanie taka decyzja należy skonsultować się z logopedą lub neurologopedą. Na ok.dwa miesiące przed samym zabiegiem powinny być wdrążone ćwiczenia artykulacyjne i mioterapia, aby po samym zabiegu frenotomii tkanki szybciej się goiły. Reasumując nie tylko samo podcięcie będzie gwarantowało zwiększenie zakresu ruchów mięśni języka i poprawę artykulacji. Należy zadbać o jakość ich wykonywania. Tylko wówczas poprawią się funkcje tych mięśni (przeżuwanie, przełykanie). Po podcięciu zmniejszy się też dyskomfort odczuwania zwiększonego napięcia w obszarze dna jamy ustnej czy mięśni szyi i barków.
Pozdrawiam serdecznie Dorota Zielińska
Dzień dobry, diagnoza w gabinecie u neurologopedy od miofunkcji w celu ustalenia odpowiednich ćwiczeń, które będą wykonywane przed i po zabiegu, żeby nie nastąpiły zrosty oraz aby usprawnić wszystkie mięśnie. Powodzenia.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Ma sens. Należy udać się do logopedy na konsultację, następnie do laryngologa na zabieg.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.