Witam Mam prośbę o interpretację wyników testów mojej Mamy. Ugryzienie owada i rumień miało miejs

1 odpowiedzi
Witam
Mam prośbę o interpretację wyników testów mojej Mamy.
Ugryzienie owada i rumień miało miejsce w 2013r. ale nie było przez 10 lat żadnych niepokojących objawów.

Wynik Western Blot z roku 2013:
IgG pozytywny 25pkt. (ujemny <5pkt, graniczny 6pkt, dodatni >7)
IgM negatywny 1pkt (ujemny <5pkt, graniczny 6pkt, dodatni >7)

W roku 2021 pojawiły się problemy z pamięcią, koncentracją, bóle i zawroty głowy, i ostatnio także z poruszaniem, w styczniu tego roku, lekarz zlecił test ELISA.

Wynik ELISA z roku 2023 (czyli 10 lat później):
IgG wątpliwy: 10,8 DU (wynik ujemny: <9, wynik wątpliwy: 9-11, wynik dodatni: >11)
IgM dodatni: 11,2 DU (wynik ujemny: <9, wynik wątpliwy: 9-11, wynik dodatni: >11)

Rezonans głowy wykazał:
- sygnał istoty białej i szarej prawidłowy;
- drobne ognista o podwyższonym sygnale w obrazach zlewające się w nieco większe obszary w okolicach
rogów tylnych komór bocznych - obraz odpowiada ogniskom niespecyficznej demielinizacji najewniej naczyniopochodnej;
- strefy leukoarajozy okołokomorowo;
- w góno-przedniej części przysadki mikrogruczolak;

Czy te problemy z pamięcią i chodzeniem mogą być od Boreliozy? Czy bardziej od czegoś co wykazał rezonans. Nie mam pojęcie jakie najsensowniej należałoby podjąć dalsze kroki diagnostyczne, lekarz neurolog zlekka zbagatelizował wynik rezonansu.
Będę bardzo wdzieczny za pomoc i wskazanie kierunku.
Dzień dobry,

Interpretacja wyników badań w kontekście objawów neurologicznych Twojej Mamy wymaga uważnej analizy. Zgłaszane objawy, takie jak problemy z pamięcią, koncentracją, bóle i zawroty głowy, a także trudności z poruszaniem, mogą mieć różnorodne przyczyny, w tym możliwe powiązanie z boreliozą oraz zmianami wykazanymi w badaniu rezonansu magnetycznego głowy.

Wyniki testów na boreliozę:

Wynik Western Blot z 2013 roku: Pozytywny wynik IgG i negatywny IgM mogą wskazywać na wcześniejsze zakażenie Borrelia burgdorferi. IgG pozytywne wskazuje na kontakt z patogenem w przeszłości.
Wynik ELISA z 2023 roku: Wątpliwy wynik IgG i pozytywny IgM po tak długim czasie od ugryzienia są trudniejsze do interpretacji. Pozytywny IgM może sugerować niedawne zakażenie, jednakże w kontekście długiego okresu po ugryzieniu, jego interpretacja jest bardziej złożona.
Objawy neurologiczne i rezonans magnetyczny głowy:

Objawy, takie jak problemy z pamięcią i poruszaniem, mogą mieć wiele przyczyn, w tym zmiany demielinizacyjne lub naczyniopochodne, jak wykazano w rezonansie.
Obraz rezonansu magnetycznego wskazujący na ogniska niespecyficznej demielinizacji i leukoarajozy może być związany z różnymi stanami patologicznymi, w tym procesami degeneracyjnymi, niedokrwieniami, a potencjalnie również z neuroboreliozą.
Związek między boreliozą a objawami:

Borelioza może powodować różnorodne objawy neurologiczne, w tym zmiany w pamięci i koncentracji, ale zwykle w przypadku neuroboreliozy obserwuje się inne objawy, takie jak ból głowy, sztywność karku, zaburzenia ruchowe.
Nie jest jasne, czy objawy neurologiczne Twojej Mamy są bezpośrednio związane z boreliozą czy też wynikają z innych przyczyn neurologicznych.
Dalsze kroki diagnostyczne:

Warto rozważyć dalszą diagnostykę w kierunku neuroboreliozy, zwłaszcza jeśli objawy kliniczne i wyniki badań wskazują na taką możliwość. Możliwe, że konieczne będzie wykonanie badań płynu mózgowo-rdzeniowego.
Ponadto, należy dokładnie zbadać inne potencjalne przyczyny objawów neurologicznych, co może wymagać konsultacji z różnymi specjalistami, takimi jak neurolog, reumatolog, specjalista chorób zakaźnych
Postępowanie terapeutyczne:

Decyzja o leczeniu powinna być podjęta po dokładnej ocenie wszystkich dostępnych informacji, biorąc pod uwagę zarówno historię boreliozy, jak i wyniki rezonansu magnetycznego.
W przypadku podejrzenia neuroboreliozy, leczenie antybiotykowe może być rozważane, ale powinno być ono dostosowane indywidualnie.
Podsumowując, zalecane jest przeprowadzenie szczegółowej oceny medycznej, aby ustalić, czy objawy neurologiczne Twojej Mamy są związane z boreliozą, zmianami wykazanymi w rezonansie, czy też innymi przyczynami. Warto rozważyć dalsze konsultacje medyczne i ewentualne badania, aby zapewnić odpowiednią diagnozę i leczenie.