Witam.Mam putanie gdyz martwie sie o mojego ojca.Wiek 59lat.1,5 roku temu miał badanie prostaty palc

1 odpowiedzi
Mam putanie gdyz martwie sie o mojego ojca.Wiek 59lat.1,5 roku temu miał badanie prostaty palcem i odczynnik psa.PSA wyszło 2,2 i badanie palcem tez nie wykrylo nic oprôcz lekkiego przerosniecia(4cm prostata???).Lekarz nie zapisał nic oprucz fitolizyny.W zeszłym miesiac ojciec zaczal miec problemy z oddawaniem moczu wiec ponownie udał sie do lekarza i zrobił psa.Tym razem psa było 6,6.Z wynikiem udał sie do lekarza ktôry zrobił usg prostaty i powiedział ze nic tam nie widzi ale na wszelki wypadek skierował ojca na biopsje.Chciałem zapytac czy to jest normalne postepowanie przy takim poziomie psa czy mam sie zaczac martwic.
Wzrost wartości PSA wiąże się w podwyższonym ryzykiem wystąpienie raka prostaty. Tato został wysłany na biopsję stercza po to, by wykryć chorobę w jej najniższym stopniu zaawansowania. To jest prawidłowe postępowanie.
Czy ma się Pan martwić? Nie ma odpowiedzi na to pytanie. Natomiast ja skupiłbym się raczej na pozytywnych aspektach tej decyzji. Tato udał się do urologa w porę, nie zwlekał z decyzją. Nie czekał długo. Wzrost wartości PSA został na czas wychwycony. Nawet jeśli wynik biopsji będzie dodatni, nie jest to żadnym wyrokiem, gdyż z chorobą wcześnie zdiagnozowaną można długo żyć.