Witam mam pytanie. Posiadam kota, który wychodzi z domu. Kot zaszczepiony na wściekliznę w listopadz

1 odpowiedzi
Witam mam pytanie. Posiadam kota, który wychodzi z domu. Kot zaszczepiony na wściekliznę w listopadzie 2019roku. Od dwóch dni nie chce wchodzić do domu. Je pije normalnie jak zawsze. Ale jak się do niej podchodzi do straszliwie miauczy. Była wczoraj u weterynarza lekarz stwierdził potrącenie bądź uderzenie
Czy jest możliwe że mogła pomylić to z objawami wścieklizny? W domu mam małe dziecko i sama jestem w ciąży strasznie się boję. Mogłabym prosić o odpowiedź
Dzień dobry,

szczepionki przeciwko wściekliźnie róznych producentów wytwarzają odporność na różny czas od szczepienia. Jeżeli chodzi o koty to przy większości preparatów, w przypadku zaszczepienia dwoma dawkami w rocznym odstępie, wystarczająca odporność utrzymuje się przez kolejne 2 lub 3 lata i po tym okresie odporność organizmu spada, a w celu jej podtrzymania konieczne jest doszczepienie, które ponownie uodparnia na kolejne 2-3 lata.

Pomimo braku obowiązku szczepienia kotów w Polsce, każdego kota, który żyje na codzień w naszym obejściu domowym, warto kompleksowo i regularnie szczepić właśnie przeciwko wściekliźnie (co 2-3 lata), kocim chorobom zakaźnym (panleukopenia, kaliciwiroza, herpeswiroza) - z reguły co 3 lata oraz wirusowej kociej białaczce - FeLV (oczywisćie po wykluczeniu jej nosicielstwa) - co rok. Zapewni to odporność na wiele schorzeń stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla życia i komfortu zwierzęcia oraz pośrednio nas samych również.

(!) Nadmienie tylko, że zupełnie inne zasady obowiązują w przypadku psów. Tutaj, bez względu na zastosowaną szczepionkę p/wściekliźnie i długość utrzymującej się odporności, obowiązek szczepienia jasno reguluje ustawa. Doszczepianie musi odbywać się co 12 miesięcy i nie ma odstępstw od tej reguły.

Odpowiadając na pytanie: jeżeli kot został zaszczepiony w listopadzie 2019 roku, nie ma możliwości, aby był zarażony wirusem wścieklizny i stanowił zagrożenie dla otoczenia.

Pozdrawiam serdecznie
lek. wet. Jakub Kotowicz