Witam, mam pytanie z zakresu ginekologi i położnictwa-doszło do obumarcia mojego dziecka po 30 tygod

1 odpowiedzi
Witam, mam pytanie z zakresu ginekologi i położnictwa-doszło do obumarcia mojego dziecka po 30 tygodniu ciązy. Prosze o informację czy opisany poniżej wynik abadania patomorfologicznego wskazuję przyczynę zgonu? Wszytskie inne badania w ciaży, w tym prenatalne, jak i po wyszły ok. Nie wykonywano sekcji zwłok dziecka.

Opis makroskopowy
Łożysko: masa 449 g, o wym. 19x15x4x1cm. Powierzchnia matczyna bez zmian. Naczynia dotyczące dodatku pępowiny poszerzone, na pewno wypełnione zakrzepami. Pole informacyjne biade, aktualne świeze wylewy. Pępowina dl. 28 cm, 2 skręty, 3 naczynia. Przyczep błoniasty. W miejscu przyczepu łącznika głównego przewężenie pępowiny do 0,4 cm, ponad przewężeniem pępowina rozszerzona do śr. 2,5cm. Błony płodowe niekompletne, szare, nieprzejrzyste.
Opis mikroskopowy/rozpoznanie
Łożysko 34 hbd obumarcie wewnątrznaciczne,
- świeże śniadanie płodowego w naczyniach pępowiny, z jej skręceniem do śr. 0,4cm ponad miejsca przyczepu pępowiny, zakrzepy poniżej skręcenia i w naczyniach owodni
-cechy obrzęku głównego w kosmkach pośrednich i w części kosmków końcowych
- błoniasty przyczep pępowiny oraz zaburzenia periuzji rozwoju krążenia płodowego, globalne (FVM2)
łożysko: jednostki tworzące świezych zakrzepów w naczyniach pępowiny ponad miejscem zyczepu pępowiny owodni, niewielkie wylewy przyczepu w okolicy skrętu pępowiny, w przestrzeni międzykosmkowej. Cechy obliteracji włóknisto fizycznej krwi w kosmkach głównych i pośrednich miejscach z cechami nieznacznej chorangiozy cech opóźnionego dojrzewania części kosmków. W nielicznych kosmkach głównych i pośrednich cechach włóknienia.
Pępowina: 3 naczyniowa, wskaźnik zwijania: 0,11 z występowaniem zakrzepów w miejscach skręcenia Błony płodowe: bez ograniczeń zmian
Dzień dobry,

Bardzo mi przykro z powodu straty dziecka. Wynik badania patomorfologicznego łożyska i pępowiny, który Pani przedstawiła, wskazuje na pewne nieprawidłowości, które mogą być związane z obumarciem płodu. Opisane zmiany obejmują skręcenie pępowiny, świeże zakrzepy w naczyniach pępowiny, obrzęk kosmków oraz zaburzenia krążenia płodowego.

Jednakże, ważne jest podkreślenie, że badanie patomorfologiczne jest tylko jednym z elementów całościowego procesu diagnostycznego. Ostateczna interpretacja wyników wymaga analizy w kontekście wszystkich dostępnych informacji medycznych, w tym historii ciąży, wyników badań prenatalnych oraz innych badań diagnostycznych przeprowadzonych w trakcie i po ciąży, aby móc ustalić kolejność następujących po sobie wydarzeń.

Zalecam omówienie tych wyników z lekarzem prowadzącym ciążę, który będzie mógł dokładnie wyjaśnić znaczenie poszczególnych zmian i pomóc w zrozumieniu, czy mogły one przyczynić się do obumarcia płodu. Lekarz może także zasugerować dalsze kroki diagnostyczne lub konsultacje specjalistyczne, które mogą być pomocne w uzyskaniu pełniejszego obrazu sytuacji.

Jeśli ma Pani dodatkowe pytania lub potrzebuje dalszych wyjaśnień, jestem do dyspozycji.

Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Iwona Rawicka

Iwona Rawicka

Ginekolog

Szczecin

Teresa Maltuch-Kosałka

Teresa Maltuch-Kosałka

Ginekolog

Dąbrowa Górnicza

Iwona Macudzińska-Lisiecka

Iwona Macudzińska-Lisiecka

Ginekolog, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Łęczyca

Jaromir Młynarski

Jaromir Młynarski

Weterynarz

Łódź

Andrzej Cieplak

Andrzej Cieplak

Ginekolog

Olkusz

Stanisław Frącki

Stanisław Frącki

Androlog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 216 pytań dotyczących usługi: choroby ginekologiczne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.