Witam, mam pytanie z zakresu ginekologi i położnictwa-doszło do obumarcia mojego dziecka po 30 tygod

1 odpowiedzi
Witam, mam pytanie z zakresu ginekologi i położnictwa-doszło do obumarcia mojego dziecka po 30 tygodniu ciązy. Prosze o informację czy opisany poniżej wynik abadania patomorfologicznego wskazuję przyczynę zgonu? Wszytskie inne badania w ciaży, w tym prenatalne, jak i po wyszły ok. Nie wykonywano sekcji zwłok dziecka.

Opis makroskopowy
Łożysko: masa 449 g, o wym. 19x15x4x1cm. Powierzchnia matczyna bez zmian. Naczynia dotyczące dodatku pępowiny poszerzone, na pewno wypełnione zakrzepami. Pole informacyjne biade, aktualne świeze wylewy. Pępowina dl. 28 cm, 2 skręty, 3 naczynia. Przyczep błoniasty. W miejscu przyczepu łącznika głównego przewężenie pępowiny do 0,4 cm, ponad przewężeniem pępowina rozszerzona do śr. 2,5cm. Błony płodowe niekompletne, szare, nieprzejrzyste.
Opis mikroskopowy/rozpoznanie
Łożysko 34 hbd obumarcie wewnątrznaciczne,
- świeże śniadanie płodowego w naczyniach pępowiny, z jej skręceniem do śr. 0,4cm ponad miejsca przyczepu pępowiny, zakrzepy poniżej skręcenia i w naczyniach owodni
-cechy obrzęku głównego w kosmkach pośrednich i w części kosmków końcowych
- błoniasty przyczep pępowiny oraz zaburzenia periuzji rozwoju krążenia płodowego, globalne (FVM2)
łożysko: jednostki tworzące świezych zakrzepów w naczyniach pępowiny ponad miejscem zyczepu pępowiny owodni, niewielkie wylewy przyczepu w okolicy skrętu pępowiny, w przestrzeni międzykosmkowej. Cechy obliteracji włóknisto fizycznej krwi w kosmkach głównych i pośrednich miejscach z cechami nieznacznej chorangiozy cech opóźnionego dojrzewania części kosmków. W nielicznych kosmkach głównych i pośrednich cechach włóknienia.
Pępowina: 3 naczyniowa, wskaźnik zwijania: 0,11 z występowaniem zakrzepów w miejscach skręcenia Błony płodowe: bez ograniczeń zmian
Dzień dobry,

Bardzo mi przykro z powodu straty dziecka. Wynik badania patomorfologicznego łożyska i pępowiny, który Pani przedstawiła, wskazuje na pewne nieprawidłowości, które mogą być związane z obumarciem płodu. Opisane zmiany obejmują skręcenie pępowiny, świeże zakrzepy w naczyniach pępowiny, obrzęk kosmków oraz zaburzenia krążenia płodowego.

Jednakże, ważne jest podkreślenie, że badanie patomorfologiczne jest tylko jednym z elementów całościowego procesu diagnostycznego. Ostateczna interpretacja wyników wymaga analizy w kontekście wszystkich dostępnych informacji medycznych, w tym historii ciąży, wyników badań prenatalnych oraz innych badań diagnostycznych przeprowadzonych w trakcie i po ciąży, aby móc ustalić kolejność następujących po sobie wydarzeń.

Zalecam omówienie tych wyników z lekarzem prowadzącym ciążę, który będzie mógł dokładnie wyjaśnić znaczenie poszczególnych zmian i pomóc w zrozumieniu, czy mogły one przyczynić się do obumarcia płodu. Lekarz może także zasugerować dalsze kroki diagnostyczne lub konsultacje specjalistyczne, które mogą być pomocne w uzyskaniu pełniejszego obrazu sytuacji.

Jeśli ma Pani dodatkowe pytania lub potrzebuje dalszych wyjaśnień, jestem do dyspozycji.

Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Iwona Rawicka

Iwona Rawicka

Ginekolog

Szczecin

Teresa Maltuch-Kosałka

Teresa Maltuch-Kosałka

Ginekolog

Dąbrowa Górnicza

Andrzej Cieplak

Andrzej Cieplak

Ginekolog

Olkusz

Renata Dominikowska

Renata Dominikowska

Ginekolog, Ginekolog dziecięcy

Elbląg

Emilia Kosecka-Łysiak

Emilia Kosecka-Łysiak

Położna/położny

Łódź

Stanisław Frącki

Stanisław Frącki

Androlog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 216 pytań dotyczących usługi: choroby ginekologiczne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.