Witam. Mam rozrost endometrium bez atypii , już 3 razy usuwany polip endometrialny, częste krwawieni

1 odpowiedzi
Witam. Mam rozrost endometrium bez atypii , już 3 razy usuwany polip endometrialny, częste krwawienia, hormony nie zatrzymują krwawienia, przeciwnie nasila się, co może być tego przyczyną. Dziękuję. Justyna lat 39.
Rozrost endometrium bez atypii oraz częste krwawienia, które nie ustępują mimo leczenia hormonalnego, mogą mieć kilka potencjalnych przyczyn:
1. Nieskuteczność lub niewłaściwe dobranie terapii hormonalnej
2. Oporny rozrost endometrium
- Endometrium może być oporne na standardowe leczenie hormonalne, co jest rzadkie, ale możliwe. Może to wymagać bardziej agresywnego leczenia, w tym rozważenia ablacji endometrium lub nawet histerektomii w zależności od wieku, planów dotyczących płodności i nasilenia objawów.
3. Polipy endometrialne. Nawet po usunięciu polipów, mogą one nawracać lub być przyczyną przewlekłych krwawień. Może być konieczne bardziej szczegółowe badanie, aby upewnić się, że wszystkie zmiany zostały usunięte.

4. Inne przyczyny strukturalne
- Należy wykluczyć inne przyczyny strukturalne krwawień, takie jak mięśniaki macicy, adenomioza czy zmiany w obrębie szyjki macicy, które mogą wymagać odpowiedniego leczenia.
5. Zaburzenia krzepnięcia krwi mogą prowadzić do nadmiernych krwawień. Warto przeprowadzić badania krwi w celu oceny układu krzepnięcia.
6. Inne przyczyny hormonalne
- Zaburzenia hormonalne niezwiązane bezpośrednio z terapią hormonalną, takie jak zaburzenia czynności tarczycy czy hiperprolaktynemia, mogą wpływać na cykl menstruacyjny i nasilać krwawienia.
7. Nowotwory
- Choć mniej prawdopodobne w przypadku rozrostu bez atypii, należy wykluczyć możliwość rozwoju nowotworów endometrium lub innych struktur miednicy mniejszej. Może być konieczne wykonanie biopsji endometrium lub innych badań obrazowych.

### Dalsze kroki:

1. **Dokładna ocena medyczna**: Wizyta u ginekologa w celu pełnej oceny klinicznej i być może dodatkowych badań diagnostycznych, takich jak USG transwaginalne, histeroskopia lub biopsja endometrium.
2. **Przegląd i modyfikacja terapii hormonalnej**: Konsultacja w celu oceny skuteczności dotychczasowej terapii hormonalnej i ewentualnej jej modyfikacji.
3. **Badania laboratoryjne**: Ocena hormonalna oraz badania krwi pod kątem zaburzeń krzepnięcia.

Nawracające polipy endometrialne mogą być wynikiem różnych czynników, w tym nadmiernej stymulacji estrogenami, przewlekłych stanów zapalnych, niecałkowitego usunięcia polipów, predyspozycji genetycznych oraz niewłaściwej terapii hormonalnej i diety.