Witam, Mam zdiagnozowane FAI typ CAM biodra prawego, ograniczenie ruchomości , ból w pachwinie. Art

3 odpowiedzi
Witam,
Mam zdiagnozowane FAI typ CAM biodra prawego, ograniczenie ruchomości , ból w pachwinie. Artroskopia prywatnie to zbyt droga sprawa a na NFZ długi czas oczekiwania .Czy istnieją metody dzięki którym jest możliwość uprawiania sportu amatorsko ( piłka nożna ) bez dużych dolegliwości bólowych. Rehabilitacja bądz inna metoda ?
Dzień dobry. W przypadku konfliktu udowo-panewkowego typu CAM, kość udowa nie jest idealnie dopasowana do panewki stawu biodrowego. Wzmożona aktywność może powodować uszkodzenia powierzchni stawowych i prowadzić do powstawania zwyrodnienia w stawie. Z zaleceń profilaktycznych warto podkreślić potrzebę ciągłego rozciągania mięśni, aby zwiększyć ich elastyczność. Dodatkowo niestety należy unikać nadmiernych obciążeń. Z zakresu rehabilitacji można skorzystać z terapii manualnej, której celem będzie rozluźnienie mięśni. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jeśli chodzi o metody zachowawcze pozwalające na kontynuowanie aktywności sportowej, kluczową rolę odgrywa budowanie siły mięśniowej wokół stawu biodrowego. Natomiast trening siłowy w końcowych zakresach ruchu daje zdecydowanie lepsze efekty długoterminowe niż samo rozciąganie.

Kilka kluczowych aspektów terapii:

1. Fizjoterapia – profesjonalnie dobrane ćwiczenia, ukierunkowane na poprawę siły mięśniowej i stabilizacji, mogą nie tylko zmniejszyć ból, ale także poprawić zakres ruchu w stawie. Regularny trening mięśni stabilizujących biodro oraz praca nad poprawą elastyczności mięśni okolicy biodra może przynieść ulgę.

2. Trening siłowy – wzmocnienie mięśni to jeden z kluczowych elementów w radzeniu sobie z FAI. Silniejsze mięśnie wokół stawu biodrowego będą lepiej wspierać staw, zmniejszając obciążenie uszkodzonych struktur. Wzmocnienie pośladków, czworogłowych uda, a także core (mięśnie brzucha i pleców) pozwala na lepszą kontrolę ruchu podczas aktywności fizycznej.

3. Unikanie ruchów wywołujących ból – W trakcie uprawiania sportu, takich jak piłka nożna, ważne jest, aby unikać ruchów wywołujących dyskomfort, np. nadmiernego skręcania biodra lub ruchów o dużym zakresie, które mogą pogłębiać konflikt w stawie.

4. Suplementacja i leki – w niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki przeciwbólowe lub suplementy, które wspomagają zdrowie stawów.

Warto udać się do fizjoterapeuty, który oceni Twój stan i dobierze indywidualny plan rehabilitacji. Odpowiednio prowadzone ćwiczenia mogą znacznie zmniejszyć ból i poprawić funkcję biodra, umożliwiając amatorskie uprawianie sportu.
Praca z fizjoterapeutą, aby maksymalnie usprawnić biodro + indywidualne zalecenia na co zwrócić uwagę podczas ćwiczeń i sportu. Pozdrawiam!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.