Witam Mam zdiagnozowany konflikt panewkowo udowy w prawym biodrze. Mam pytanie odnośnie ćwiczeń co j

2 odpowiedzi
Witam Mam zdiagnozowany konflikt panewkowo udowy w prawym biodrze. Mam pytanie odnośnie ćwiczeń co jest dla mnie lepsze. Gdy ćwiczeń bulgarskie przysiady lepiej gdy podpieram się ręką o krzesło i staram się robić przysiad w osi czy bez podporu ręką i wtedy nie jest dokonca w osi, tylko naturalnie jak mnie biodro puszcza? Tak samo robiąc przysiady na 2 nogach lepiej żebym się przekrecal przy każdym powtórzeniu żeby wychodziły w osi na prawa noge? Czy naturalnie schodzić? Posiadam sprzeczne opinie od fizjoterapeutów... Z gory dziękuję za odp.
Dzień dobry,
Istotnym pytaniem jest, czy diagnoza była oparta o specyficznych dla FAI (konfliktu panewkowo-udowego) testach odpowiednio czułych i swoistych. Bardzo dużo osób posiada FAI nie mając objawów, lub mając z innej okolicy. Leczymy pacjenta, nie obraz :)

Jeżeli chodzi o same ćwiczenia to nie do końca rozumiem opis prezentowanej wersji tych ćwiczeń. Rozumiem, że mówimy tutaj o ruchu stawu kolanowego? Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Na pewno nie zalecam obciążania jednej kończyny podczas zwykłego przysiadu niezależnie od jego typu (low bar, high bar, front itp.). To co by należało zrobić
1. Upewnić się, czy FAI jest objawowy, jeżeli nie, to co powoduje dolegliwości bólowe/ograniczenie funkcji
2. Nalezałoby zobaczyć Pana technikę najlepiej w dwóch rzutach: AP (od przodu, od tyłu) oraz bocznie.
3. Jakie jest obciążenie, objętość treningowa (tempo ruchu, ilość powtórzeń, ilość serii), zakres ruchu .

Zalecam konsultację fizjoterapeutyczną, ale jeżeli FAI nie daje objawów, jest asymptomatyczne - to trenera, który nauczy techniki i pokaże ewentualne progresje obciążeń. Tutaj podstawą jest dokładny wywiad, by również na tym etapie zweryfikować Pana cele.

Pozdrawiam,
Grzegorz Ślęczka

Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Cześć

Pierwsza rzecz. Czy twój konflikt udowo panewkowy został zdiagnozowany przez rtg lub MRI. Jeśli tak to jest kilka zasad którymi możesz się kierować:

- w konflikcie udowo panewkowy musisz unikać takiego warianty, zakresu ruchu, obciazenia, tempa czy formy ćwiczenia który bezpośrednio czujesz, że powoduje ból ( tak więc jeśli w bułgarskim przysiadzie nie czujesz bólu możesz go robić, trzymanie się czegoś po prostu ułatwia ćwiczenie, jesli któraś z wariacji ból powoduje wtedy dobierz taki wariant który nie powoduje kłucia w biodrze ( nie mył kłucia w biodrze z zwykłą pracą mięśni dla tego rejonu)
- kolejna sprawa: nie rozciągaj się w skrajnych zakresach ruchu w których czujesz kłucie i ból. Będzie to pogłębiać dysfunkcje, jeśli się rozciągasz to na lekkiej lub średniej intensywności.