Witam. Mam19 lat i 2 miesiące temu wyjechałam do innego miasta zostawiając w swoim rodzinnym mieście

5 odpowiedzi
Witam. Mam19 lat i 2 miesiące temu wyjechałam do innego miasta zostawiając w swoim rodzinnym mieście rodzinę , partnera, królika. Jestem oddalona od nich o prawie 80 km i strasznie brakuje mi ich . Odczuwam ciągły smutek , tęsknotę taka że nie potrafię normalnie funkcjonować. Towarzyszy mi ciągły płacz problemu ze snem bądź mnie cały czas mdli , do tego wszystkiego nie mogę jeść . Zastanawiam się czy nie zrezygnować z życia tutaj i wrócić do domu rodzinnego gdzie czuję się dobrze. Niestety znajduje się młotem a kowadłem bo tutaj gdzie obecnie jestem mam dobrą pracę oraz za jakiś czas chciałabym wynająć pokój a w domu rodzinnym nie mam możliwość znalezienia szybko pracy. I nie mam pojęcia co zrobić bo brudzi chce wrócić żeby czuć się dobrze psychicznie ale rodzina mówi żebym spróbowała jeszcze tutaj być
Moje pytanie jest takie czy warto rezygnować z życia w większym mieście i wrócić do domu rodzinnego
Dzień dobry,
Czytam, że jest Pani naprawę trudno i znajduje się Pani w sytuacji dylematu. Odpowiedź na tak zadane pytanie powinna być osobista- czyli Pani własna. Ważny jest nie tylko dylemat, z którym Pani się zgłasza, ale także inne czynniki, wiec szybka rada bez wystarczających informacji o Pani i Pani życiu mogłaby być mocno nietrafna, a nawet szkodliwa. Dlatego w takiej sytuacji naprawdę warto spotkać się ze specjalistą, który będzie mógł poznać szerszy kontekst. Jeśli ma Pani ochotę, zapraszam do takiego spotkania ze mną w wersji on-line lub stacjonarnie w Krakowie. Życzę powodzenia!

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na postawione przez Panią pytanie. Jest zapewne wiele wątków, które mogą mieć wpływ na podjęcie decyzji o pozostaniu w większym mieście (np. możliwość dołączenia partnera do Pani, budowanie nowych relacji, rozwój zawodowy itp.) lub o powrocie do miejscowości rodzinnej. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw w dialogu z życzliwą Pani osobą, z ważnym założeniem, że każda z decyzji przyniesie pewne szanse ale też będzie wiązać się z wyrzeczeniami. Życzę najlepszej decyzji!
Twoje uczucia są całkowicie zrozumiałe i naturalne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że przeprowadziłaś się do nowego miejsca i zostawiłaś za sobą bliskich oraz partnera. Tęsknota, smutek, problemy ze snem i jedzeniem są typowymi objawami stresu związanego z dużymi zmianami życiowymi. Rozważmy kilka aspektów Twojej sytuacji:
Tęsknota za rodziną i partnerem: Bycie z dala od bliskich może wywoływać silne emocje i uczucie osamotnienia. To naturalne, że czujesz się przygnębiona w nowym miejscu bez wsparcia osób, które są dla Ciebie ważne.
Adaptacja do nowego środowiska może zająć trochę czasu. Może być pomocne, abyś dała sobie więcej czasu na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji i spróbowała nawiązać nowe znajomości, które mogą Cię wspierać.
Posiadanie dobrej pracy w nowym miejscu jest dużym plusem. Stabilność finansowa jest ważna i może przynieść poczucie bezpieczeństwa, które z czasem pomoże Ci lepiej się poczuć.
Możliwość wynajęcia pokoju i samodzielnego mieszkania jest krokiem ku niezależności, co może być korzystne na dłuższą metę.
Regularne rozmowy telefoniczne, wideokonferencje czy wizyty w weekendy mogą pomóc zredukować uczucie tęsknoty.
Rozważ rozmowę z psychologiem lub terapeutą. Profesjonalne wsparcie może pomóc Ci poradzić sobie z emocjami i znaleźć strategie radzenia sobie w nowej sytuacji. Spróbuj nawiązać nowe znajomości w nowym miejscu. Uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach, klubach czy grupach zainteresowań może pomóc Ci poczuć się mniej samotną.
Decyzja o powrocie do rodzinnego miasta lub pozostaniu w nowym miejscu zależy od tego, co jest dla Ciebie najważniejsze w danej chwili. Czy czujesz, że z czasem mogłabyś się przyzwyczaić do nowego miejsca i poczuć się tu lepiej?
Czy możesz znaleźć sposób na częstsze odwiedziny rodziny i partnera, aby złagodzić uczucie tęsknoty?
Czy pozostanie w nowym miejscu daje Ci lepsze perspektywy zawodowe i finansowe na przyszłość?
Twoje zdrowie psychiczne jest najważniejsze. Jeśli czujesz, że obecna sytuacja jest dla Ciebie zbyt obciążająca i nie jesteś w stanie sobie z nią poradzić, powrót do domu może być najlepszym rozwiązaniem. Natomiast jeśli zdecydujesz się zostać, poszukaj wszelkich możliwych sposobów, aby poczuć się lepiej i otrzymać wsparcie, którego potrzebujesz.
Pamiętaj, że każda decyzja, którą podejmiesz, może być modyfikowana. Jeśli zdecydujesz się spróbować jeszcze trochę w nowym miejscu, zawsze masz możliwość zmiany planów w przyszłości. Ważne jest, aby dbać o siebie i swoje potrzeby na każdym etapie życia. Pozdrawiam
Dzień dobry, dziękuję za podzielenie się swoim doświadczeniem.
Nie znając szerszego kontekstu trudno jednoznacznie odpowiedzieć.
Wyprowadzka z rodzinnego domu jest bardzo dużym doświadczeniem i zmianą i mogą wiązać się z nią silne emocje.
Zachęcałbym do skonsultowania się z psychologiem, gdzie mogłaby Pani przedstawić szerszy kontekst.
Życzę wszystkiego dobrego :)
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Rozumiem, że to trudna sytuacja. Tęsknota za bliskimi i domem jest naturalna, zwłaszcza gdy jesteś daleko. Decyzja należy do Ciebie, a Twoje zdrowie i szczęście są najważniejsze. Polecam monitorowanie swojego nastoju np. w formie dziennika. Czy jest coś co sprawia, że czujesz się chociaż trochę lepiej? Jeśli tak to co? Rozmowa z bliskimi, hobby, sport, częstsze odwiedziny? Rozważ również rozmowę z terapeutą, który może pomóc Ci podjąć tę ważną decyzję. Zapraszam na pierwszą darmową i niezobowiązującą konsultacje, na której możemy porozmawiać o tym w jaki sposób warto przyjrzeć się tej sytuacji.