Witam. Mam47 lat.Menopauza w mojej nieswiadomosci nadeszla w40 r.ż.Porody:20;22;34 lat.Zanik okresu

5 odpowiedzi
Witam. Mam47 lat.Menopauza w mojej nieswiadomosci nadeszla w40 r.ż.Porody:20;22;34 lat.Zanik okresu mialam i bylam odsylana od ginekolog ktory twierdzil ze tym zajmuje sie endokrynolog.zas ta ze ginekolog i tak przez dwa lata.Wkoncu zmienil lekarza zrobil badania i menopauza.Bylam bardzo zdolowana.Hormonow nie biore ze wzgledow zdr.od 7 lat leki sojowe typu menopauzin.tran na serce.wapno plus d3,niestety osteopenia.oraz niedoczynnosc tarczycy euthyrox75. Jestem wegetarianka.szczupla.nawet wyglad mimo menopauzy na 35-40.Nie lecze sie psychologicznie.psychiatrycznie ale niestety mam czesto jakby doła.kobiety w moim wieku np w ciazy( nie chce zadnej ciazy.jestem podwojna babcia) a ja od7 lat menopauza.Czy tzn ze szybciej umre.czy to znaczy ze jestem w wieku starczym??? Strasznie mnie to gnebi od kilku lat a choroby itp.Prosze co mam zrobic jak to zatrzymac? Nie chodzi mi o płodnosc tylko ta wczesna menopauza.czy ona odebrala mi kilka lat zycia.skrocila zycie? Prosze o odp bo niestety lekarze to badanie leki i na tym koniec.Anna lat47
Dzień dobry, myślę, ze na temat Pani lęków warto porozmawiać z lekarzem (choćby rodzinnym). On dokładnie wprowadzi Panią w biologiczne mechanizmy menopauzy. Wydaje mi się, że po takiej rozmowie nieco się Pani uspokoi. Z tego co ja mogę Pani powiedzieć, to to, że menopauza nie skraca życia, nawet jeśli przychodzi wcześniej niż u innych kobiet, a lęki potrafią człowieka uwięzić w zamkniętym kole. Jeśli rozmowa z lekarzem Pani nie wystarczy, warto skonsultować się z psychologiem. Pozdrawiam! Agnieszka B.-B.

Myślę, że menopauza nie skraca życia. Jednak emocje z którymi Pani żyje mają wpływ na poziom funkcjonowania na codzień. Warto udać się do psychoterapeuty i porozmawiać o Pani emocjach. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Dzień dobry.
Menopauza to czas zmian dla kobiety.
Nie znam żadnych badań naukowych mówiących o tym by czas wystąpienia menopauzy skracał życie. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego ile będziemy żyć. Czas zmian związany z menopauzą jest dla kobiety wyjątkowym okresem. Z jednej strony kończy się możliwość rodzenia z drugiej więcej czasu i energii zostaje na zajęcie się sobą i swoimi pasjami, seksem bez obawy o zajście w ciążę, pojawiają się nowe wyzwania. Zmieniają się też priorytety, możliwości ciała, inne relacje rodzinne itp. Jest też czasem, w którym obawy o zdrowie, myślenie o śmierci naturalnie się pojawiają.
Zachęcam do kontaktu z psycholożką/psychologiem lub terapeutą/ terapeutką gdzie będzie Pani mogła przyjrzeć się tematowi zmian. Temu w jakim jest Pani punkcie życia i co jeszcze przed Panią. Warto poświecić chwilę czasu na refleksję, pomocna może być przy tym psychoterapia.
Pozdrawiam.
Proszę skonsultować z lekarzem endokrynologiem stosowanie leków na bazie soi.
Menopauza to nie choroba, która może skrócić życie. Niestety z Pani słów wynika, że tak ją Pani widzi. Mam wrażenie, że martwi się Pani o wiele spraw, które mogą ulec zmianie ze względu na „wyłączenie” części kobiecości. Ponieważ warto rozmawiać, proponuję pomyśleć o wsparciu psychoterapeuty, z którym może Pani ponownie odnaleźć radość życia.