Witam mama otrzymała diagnozę rak gruczołowy, sluzowokomórkowy trzonu żołądka 16 mm, wstępie bez prz

4 odpowiedzi
Mama otrzymała diagnozę rak gruczołowy, sluzowokomórkowy trzonu żołądka 16 mm, wstępie bez przerzutów, lekko powiększone węzły chłonne czy w takiej sytuacji lepiej jest zacząć od chemioterapii czy odrazu od operacji, jakie są rokowania bardzo proszę o informacje.
Jeśli lekarz radiolog oceni wielkość guza na minimum T1b, wówczas według wytycznych europejskich powinna być zastosowana chemioterapia tzw. okołooperacyjna - czyli przed i po operacji (4 cykle przed i 4 cykle po - czyli 2 miesiące przed i 2 miesiące po). Nazwa chemioterapii to FLOT lub ECF.


Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowni Państwo na podstawie tych informacji nie można stwierdzić czy Pacjentka powinna rozpocząć leczenie od zabiegu operacyjengo czy chemioterapii przedoperacyjnej
Myślę że rodzaj i kolejność terapii zostanie omówiona na konsylium w którego skład wchodzi lekarz onkolog chirurg i radioterapeuta.
Pozdrawiam i trzymam kciuki za efekty terapii
Witam. Informacja jest zbyt skromna. Ponad to niejasny jest stan węzłów chłonnych. W najwcześniejszym stadium zaawansowania, t.j. T1a N0 oraz w niektórych rekomendacjach, np. szwedzkich, T1b N0 leczenie rozpoczyna się od zabiegu operacyjnego. W wyższych stopniach zaawansowania leczenie rozpoczyna się od chemioterapii, którą podaje się zarówno przred, jak i po operacji. Istnieją także rekomendacje, by chorych w wyższym stopniu zaawansowania poddawać przedoperacyjnej radiochemioterapii, choć większość autorów, nie negując skuteczności tego leczenia, uznaje nadal za leczenie eksperymentalne.
Według mnie rację ma pan dr Grzęda. Za mało informacji do podjęcia decyzji terapeutycznych. Należy ocenić chorobę w badaniach obrazowych i określić jej lokalizację (guzy połączenia żołądkowo-przełykowego <-> guzy żołądka) oraz zaawansowanie (tzw. staging). Odsyłam do wytycznych PTOK (Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej). W przypadku raka powierzchownego bez przerzutów, średnicy <2cm o jaki tutaj może chodzić ( ? T1aN0G1M0)- pacjentka może być zakwalifikowana do wycięcia endoskopowego (ESD) lub resekcji żołądka. W innych przypadkach należy rozróżnić raka żołądka potencjalnie resekcyjnego - optymalne postępowanie to: chemioterapia okołooperacyjna (połowa CHTH przed zabiegiem, zabieg gastrektomii z limfadenektomią D2, połowa CHTH po zabiegu) według schematu MAGIC - preferowane w Europie LUB operacja resekcji żołądka z limfadenektomią D2 i ewentualną radiochemioterapią gdy spełnione warunki dla włączenia schematu Mac Donalda (raczej poza Europą). Jeśli rak nieresekcyjny - zalecana chemioterapia (lub z wyboru radiochemioterapia w guzach połączenia przełykowo-żołądkowego) i zabieg tylko jeśli guz stanie się "resekcyjny". W przeciwnym razie postępowanie paliatywne.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.