Witam, mąż od kilku miesięcy leczy się u endokrynologa z powodu choroby Hashimoto. Przy okazji wizyt
1
odpowiedzi
Witam, mąż od kilku miesięcy leczy się u endokrynologa z powodu choroby Hashimoto. Przy okazji wizyty kontrolnej lekarz endokrynolog podejrzewała hiperkortyzolemię z powodu różowych rozstępów na brzuchu w związku z czym zleciła wykonanie testu hamowania deksametazonem. Wyniki: kortyzol w ślinie pobrany po godzinie 23 - poniżej granicy oznaczalności, kortyzol z krwi pobrany rano po zażyciu deksametazonu < 1,0 µg/dl. Z uwagi na to, że mąż nie ma jeszcze swojego stałego lekarza endokrynologa, pokazał te wyniki innej lekarz, która z kolei stwierdziła że kortyzol jest za niski i zleciła dodatkowe badania tj. 17-OH progesteron, adrenonkortykotropina, DHEA-S, kortyzol rano,kortyzol po godzinie 17.00, prolaktyna. Czy wyniki tego testu faktycznie wskazują, że kortyzol jest za niski? A jeśli tak to w jaki sposób reguluje się jego poziom? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Kortyzol w ślinie wykonany o godzinie 23.00 ma za zadanie wykluczyć lub potwierdzić hiperkortyzolemię - w tym wypadku, wynik nieoznaczalny jest jak najbardziej w porządku (zwłaszcza, że jest to badanie wymagające odpowiedniego przygotowania technicznego). Wynik testu hamowania deksametazonem też jest prawidłowy, nie pozwala też na wysuwanie podejrzenia o niedobór kortyzolu (test ma zadanie wyłącznie potwierdzić lub wykluczyć hiperkortyzolemię). Zachęcam do konsultacji z endokrynologiem.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.