Witam, miałem problem z fobia społeczna oraz atakami paniki w sytuacjach stresowych, atak Panik zaws

1 odpowiedzi
Miałem problem z fobia społeczna oraz atakami paniki w sytuacjach stresowych, atak Panik zawsze był w sytuacjach związanych z możliwa konfrontacja siłowa. Szybki oddech, drżenie rak, potliwość oraz zawroty głowy etc. Przepisano mi paroteksyne, parogen w dawcę 20mg na dobre. Paroteksyna okazała się dla mnie zbawieniem, zakupy w sklepie kontakty z innymi przestały być dla mnie takim problemem, uważam ze paroteksyna odmieniła moje życie. Niestety ataki paniki w sytuacji zagrożenia konfliktem siłowym nie ustały. Zacząłem korzystać aktywnie z siłowni oraz trenować boks a po dwóch latach kick boxing. Na treningach w sali (również sparingi) idzie mi dobrze, nie mam atakow paniki, odczuwam delikatny stres ale nie powoduje on u mnie żadnych problemów z walka, wręcz cześć sparingową jest moja ulubiona częścią treningu. Niestety poza sala, w podobnych sytuacjach mam ww ataki paniki, które wręcz uniemożliwiają mi wykorzystanie umiejętności nabytych na sali, wszystko mija po około 10/15min od zdarzenia. Chciałbym odstawić paroteksyne, schodząc z dawki o 0,5g co 8 dni ponieważ uważam ze problem fobi społecznej mam już za sobą, a leczę się nia od 6 lat. Nie wiem co zrobić aby zniwelować powyższe ataki paniki.
Dzień dobry, sądzę, że warto rozważyć psychoterapię indywidualną, by pracować nad adaptacyjnymi metodami radzenia sobie w sytuacjach stresowych i konfliktowych, które pozwolą Panu opierać swoje poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie nie tylko na kilku latach treningów sztuk walki (ciężko mieć pewność, że zdołamy wyjść obronną ręką z konfrontacji fizycznej z każdym oponentem, zawsze kiedyś może trafić się ktoś silniejszy i lepszy, czyż nie? ) . Psychoterapia indywidualna pozwoli też Panu lepiej regulować swoje emocje oraz skutecznie zaopiekować się sobą w momentach narastania lęku, by nie dopuszczać do ataków paniki. Odstawianie leków powinno się odbywać po konsultacji i zgodnie z dawkowaniem zaleconym przez lekarza psychiatrę.
Pozdrawiam
lek. Miłosz Adach,
Dobre Życie - Psychodynamiczne Centrum Zdrowia Psychicznego w Gdańsku