Witam, Miesiąc temu podjąłem kolejną próbę rzucenia palenia z Desmoxanem. Kuracja minęła zaskakując

5 odpowiedzi
Witam,
Miesiąc temu podjąłem kolejną próbę rzucenia palenia z Desmoxanem. Kuracja minęła zaskakująco dobrze, problemy pojawiły się po całkowitym odstawieniu cytyzyny, teraz przez większość dnia mam ochotę zapalić nie jest to uczucie silne ale bardzo natrętne i męczące. Paliłem z przerwami 9 lat przez ostatnie 4-5 tylko e-papierosa mam 27 lat. Zastanawiam się ile czasu uczucie to będzie mi jeszcze towarzyszyć tygodnie, miesiące czy lata? Nie chciałbym wrócić do nałogu ale boje się że to uczucie mimo że słabe ale ciągle w końcu wygra. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
Dzień Dobry, polecam skontaktować się ze specjalistą, aby szerzej omówić ten temat podczas sesji. Pozdrawiam serdecznie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Z nałogiem papierosowym świetnie radzą sobie wyspecjalizowane poradnie; w Warszawie takie miejsce jest w centrum onkologii na Ursynowie - zapewniam, że będzie Pan zachwycony kompleksowym podejściem i specjalistycznymi badaniami. Co ważniejsze, dobiorą lek (być może będzie on na receptę). Pytają też o nastawienie motywacyjne, co jest dodatkowo istotne, na ile lek będzie "miał więcej do roboty". Proszę też pamiętać o zapewnieniu sobie wsparcia, takiej osoby, która będzie towarzyszyła Panu w rzucaniu nikotyny. Będą z pewnością towarzyszyć Panu chwile niepewności, zwątpienia, czy da Pan radę i na jak długo będzie Pan wolny od nałogu. Mocno trzymam za Pana kciuki!
Dzień dobry, polecam pójść na konsulatację do specjalisty psychoterapii uzależnień. Będzie miał Pan omówione mechanizmy uzależnienia oraz dostanie narzędzia do radzenia sobie w głodach nikotynowych.
Dzień dobry,
jeśli chodzi o uzależnienie od palenia ma ono dwie składowe: uzależnienie od substancji- nikotyny oraz uzależnienie behawioralne od czynności. Przy procesie rzucania palenia warto o tym pamiętać, ponieważ część dolegliwości będzie związana z brakiem pobudzenia receptorów nikotynowych, a część z brakiem wykonywania samej czynności palenia, która z czasem stała się pewnym życiowym rytuałem. Bardzo duże znaczenie w procesie odchodzenia od nałogu ma Pana motywacja, wsparcie bliskich osób oraz otoczenie, w którym się Pan znajduje. Polecam Panu wybrać się do psychologa lub terapeuty uzależnień, jeśli obawia się Pan, że nałóg może powrócić. Taki specjalista powinien pomóc opracować Panu odpowiedni plan działania, kryzysowe środki zaradcze, jeśli chęć sięgnięcia po papierosa będzie nie do powstrzymania oraz być dodatkowym wsparciem w całym procesie. Życzę powodzenia w walce z nałogiem.
Pozdrawiam,
Monika Kujawińska
Dzień dobry, trudne przeżycia, które Pan opisuje, są związane z odczuwaniem głodu, które jest częścią składową każdego uzależnienia. Głód fizjologiczny, a także ten związany z przyzwyczajeniem do czynności i związanymi z nią rytuałami, maleje z czasem, natomiast musi mieć trochę czasu na wygaszenie. Bardzo pomocne może tu być opracowanie samodzielnie, lub z terapeutą procedury radzenia sobie z głodami i rozpoznawania ich. Zrozumienie natury uzależnienia i określenie jasnego wzoru postępowania, a także przygotowanie się do kryzysowych momentów, które są wpisane w proces odchodzenia od uzależnienia, bardzo wzmacniają Pana szansę na utrzymanie abstynencji od nikotyny, czego szczerze życzę. Pozdrawiam serdecznie.

Eksperci

Marcin Okoński

Marcin Okoński

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Szymon Kufel

Szymon Kufel

Psycholog

Bydgoszcz

Justyna Chodyna-Kubala

Justyna Chodyna-Kubala

Psychoterapeuta

Warszawa

Marta Bartczak

Marta Bartczak

Psycholog

Poddębice

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 101 pytań dotyczących usługi: uzależnienia
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.