Witam, młodszy brat mojego chłopaka zginął rok temu w wypadku. Chłopak od tego czasu nie chce skorzy

4 odpowiedzi
Witam, młodszy brat mojego chłopaka zginął rok temu w wypadku. Chłopak od tego czasu nie chce skorzystać z pomocy żadnego lekarza mimo różnych prób i zachęcania. Często wspominał przez ten czas o samobójstwie. Teraz mówi, że się zabije że ten ból go niszczy. Mówi do mnie jak ma wyglądać pogrzeb i nie tylko mi swojej rodzinie i znajomym, że wszystko już zaplanował, że oczekuje tylko Naszego zrozumienia. Delikatnie próbuje z nim rozmawiać ale żadne rozmowy nie skutkują mówi, że zrobi to za 9 dni albo szybciej.Nie chce zgłosić się do żadnego lekarza a ja nie mogę go zmusić, nie ma żadnych chorób psychicznych. Czuję się bezsilna nie wiem co mam zrobić czy cokolwiek mogę zrobić. Proszę o pomoc.
Dzień dobry,

Przede wszystkim takie słowa zawsze należy traktować jak wołanie o pomoc. Niezależnie od tego, co wydarzyło się wcześniej, jak dobrze znamy tę osobę, nie wolno nam bagatelizować tego typu słów bo, to wskaźnik ogromnego wewnętrznego cierpienia, oznaka utraty nadziei na poprawę swojej sytuacji i to Pani usłyszała to wołanie o pomoc. Pani chłopak powinien pilnie otrzymać pomoc psychiatryczną i psychologiczną. Jeśli uważa Pani, że ryzyko próby samobójczej u Pani chłopaka jest wysokie, proszę podjąć następujące kroki: 1. Poinformować go o konieczności zgłoszenia sytuacji do służb interwencyjnych i zadzwonić pod nr telefonu 112.
2. Powiedzieć mu, że Pani działania wynikają z troski o niego.
3. Powiedzieć mu, że jeśli mówi o samobójstwie, jest to dla Pani sytuacja zagrażająca jego życiu i jest Pani zobligowani zapewnić mu pomoc – nawet niezależnie od jego woli.
4. Pozostać z nim do momentu przyjazdu służb, czyli aż znajdzie się pod opieką lekarską bądź psychologiczną, ewentualnie pod opieką policji, która podejmie się transportu osoby do szpitala.

To, co opisujesz, jest bardzo niepokojące i wymaga natychmiastowej uwagi. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby spróbować pomóc swojemu chłopakowi:

Podejmij sytuację poważnie: Jeżeli Twój chłopak mówi o samobójstwie w sposób bezpośredni i szczegółowy, nie może to być ignorowane. Powinno to być traktowane jako sytuacja kryzysowa.
Rozmowa i wsparcie: Kontynuuj rozmowę z nim, ale staraj się skupić na słuchaniu, a nie na próbie argumentowania, dlaczego powinien skorzystać z pomocy. Upewnij się, że wie, że jesteś przy nim, i że możesz mu pomóc.
Zachęć do rozmowy z kimś zaufanym: Jeśli możesz, spróbuj zasugerować mu, by porozmawiał z kimś, komu ufa – przyjacielem, członkiem rodziny lub inną bliską osobą. Czasem inni mogą być w stanie dotrzeć do niego bardziej skutecznie.
Pomoc profesjonalna: Chociaż nie możesz go zmusić do wizyty u specjalisty, warto spróbować umówić się na wizytę ze specjalistą zdrowia psychicznego, który mógłby porozmawiać z nim bezpośrednio. Możesz również skontaktować się z psychologiem lub terapeutą na własną rękę i zapytać o strategię, którą możesz zastosować w tej sytuacji.
Działania w nagłych wypadkach: Jeśli sytuacja wydaje się krytyczna i obawiasz się, że może on zrobić sobie krzywdę, nie wahaj się skontaktować z lokalnymi służbami kryzysowymi lub wezwać pomoc. Możesz także zawiadomić jego rodzinę, jeśli myślisz, że będzie to pomocne.
Bądź przy nim w trudnych chwilach: Utrzymuj kontakt i bądź obecna w jego życiu na tyle, na ile to możliwe. Twoje wsparcie i bliskość mogą pomóc mu czuć się mniej osamotnionym w swoim bólu.
Zadbaj o siebie: To, przez co przechodzisz, również jest bardzo stresujące. Pamiętaj, by dbać o swoje zdrowie psychiczne i poszukać wsparcia dla siebie, czy to w formie rozmowy z przyjaciółmi czy terapeutą.
Zrozumiałe jest, że czujesz się bezsilna, ale Twoja troska i obecność mogą mieć ogromne znaczenie w jego życiu w tym trudnym okresie. Proszę nie lekceważ tego, co on mówi – to, że myśli o samobójstwie, jest bardzo poważnym znakiem i wymaga szybkich działań.
Dzień dobry. Uważam, że jest to chęć zasygnalizowania poważnego kryzysu emocjonalnego, natomiast w żaden sposób nie należy tego bagatelizować. Wymagana będzie natychmiastowa interwencja kryzysowa oraz pomoc farmakologiczna
Dzień dobry,
słów Pani partnera nie należy ignorować. Mogą oznaczać rzeczywiste zamiary odebrania sobie życia. Proszę uprzedzić go, że jeżeli dobrowolnie nie uda się na konsultację do lekarza psychiatry i psychoterapeuty, będzie Pani zmuszona wbrew jego woli wezwać służby. Jeśli Partner odmówi, należy zadzwonić na numer 112 i opowiedzieć o zamiarach partnera oraz poprosić o przewiezienie go na dyżur psychiatryczny. Fachowa pomoc jest w tym momencie kluczowa. Osoby w kryzysie, jak Pani partner, potrafią podjąć impulsywne działania, które mogą zakończyć się tragicznie. Informacji o planowaniu samobójstwa nigdy nie należy ignorować. Zapewne partner nie będzie zadowolony z podjęcia przez Panią interwencji, ale w tej sytuacji ochrona jego życia jest najważniejsza. Kiedy wróci do równowagi emocjonalnej, przyjdzie czas na wyjaśnienia.
Życzę wszystkiego dobrego!