Witam, moim problemem jest uzależnienie od drugiej osoby lub lęk separacyjny. Partner nie jest toksy

2 odpowiedzi
Witam, moim problemem jest uzależnienie od drugiej osoby lub lęk separacyjny. Partner nie jest toksyczny ani nie jest manipulatorem. Czy powinnam udać się do psychologa, specjalizującego się uzależnieniami?
Witam Panią,
Z Pani opisu wynika, że nie widzi Pani problemu w postawie partnera, jednak w związku nie ma Pani dostatecznego poczucia bezpieczeństwa. Nazywa to Pani uzależnieniem i lękiem separacyjnym. Czy jest coś złego w tym, że bardzo zależy Pani na bliskim człowieku? Jeśli intuicyjnie czuje Pani, że jest to nadmiarowe, to może rzeczywiści warto się temu przyjrzeć z pomocą psychoterapeuty. Popracować nad tym aby lepiej zrozumieć samą siebie, swoje potrzeby i uczucia. Myślę, że nie musi to być terapeuta/terapeutka uzależnień.
Pozdrawiam - Ewa W

Dziękuję za podzielenie się swoim problemem. Dobrze, że dostrzegasz u siebie tendencję do uzależnienia emocjonalnego lub lęku separacyjnego - to pierwszy krok do zmiany. Oto kilka refleksji i sugestii:
Rozpoznanie problemu: To, że potrafisz nazwać swój problem, jest bardzo pozytywne. Świadczy to o Twojej samoświadomości.
Specjalizacja terapeuty: Chociaż wspominasz o uzależnieniu, w tym przypadku bardziej odpowiedni byłby psycholog lub psychoterapeuta specjalizujący się w terapii zaburzeń lękowych niż specjalista od uzależnień substancyjnych.
Przyczyny: Lęk separacyjny i uzależnienie od drugiej osoby często mają swoje korzenie w dzieciństwie lub wcześniejszych doświadczeniach. Warto to zbadać z pomocą specjalisty.
Zdrowe granice: Terapia może pomóc Ci nauczyć się ustanawiać zdrowe granice w relacjach i budować poczucie własnej wartości niezależne od partnera.
Techniki radzenia sobie: Psycholog może nauczyć Cię technik radzenia sobie z lękiem i budowania niezależności emocjonalnej.
Podsumowując, zdecydowanie zachęcam do skonsultowania się z psychologiem lub psychoterapeutą. Nie musi to być koniecznie specjalista od uzależnień, ale ktoś, kto ma doświadczenie w pracy z zaburzeniami lękowymi i problemami w relacjach.
Pamiętaj, że szukanie pomocy jest oznaką siły, nie słabości. Życzę Ci powodzenia na drodze do zdrowszych relacji i lepszego samopoczucia. Wszystkiego dobrego.