Witam, mój mąż ma problemy z alkoholem, On uważa że to kontroluje i nie pije za dużo. Moim zdaniem m

4 odpowiedzi
Witam, mój mąż ma problemy z alkoholem, On uważa że to kontroluje i nie pije za dużo. Moim zdaniem ma bardzo słabą psychikę i nie radzi sobie z problemami i myślę, że przez to pije. Mówi, że nie chce Mu się żyć i że nie ma po co wstawać, że nie ma powera do życia,mimo tego że mamy półroczną zdrową córeczkę. Do psychologów ma sceptyczne nastwienie, próbowałam Go namówić, nawet poszliśmy dwa razy, jednak On twierdzi, że to nie dla Niego, na terapię też nie chce iść, bo uważa, że nie jest alkoholikiem. Wczoraj pisał list pożegnalny... Ale przerwałam Mu to i skończyło się na rozmowie. Nie wiem co mam zrobić, jak Mu pomóc, jeśli On nigdzie nie chce iść i rozmawiać też nie umie... Proszę o pomoc...
Jeżeli mąż ma myśli samobójcze, to niezbędna jest pomoc psychiatryczna. Dopiero potem można myśleć o terapii uzależnień, w której niezwykle ważna jest motywacja pacjenta. Jeżeli mąż nie widzi potrzeby leczenia można dokonać interwencji kryzysowej, ale w opisanym przez panią stanie męża niezwykle ważne jest, aby jak najszybciej skontaktować się z psychiatrą.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, w tym przypadku, pomoc psychiatryczna powinna przebiegać równolegle z pomocą specjalisty uzależnień. Alkohol jest depresantem, wzmaga stany depresyjne lub je wywołuje. Konieczna jest szybka interwencja, konsultacja z lekarzem psychiatrą oraz skierowanie męża na detoks oraz leczenie odwykowe.
Jeśli mąż mimo wszystko nie będzie chciał podjąć leczenia, ma Pani mozliwość skorzystania z pomocy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Taka komisja działa w gminach, można dowiedzieć się w Urzędzie Miasta. Ma za zadanie zmotywować zgłaszaną osobę do podjęcia leczenia.
Pijąc alkohol, mąż pogarsza swój stan psychiczny. Jeśli będzie zagrażał swojemu życiu lub innych, ma Pani możliwość wezwania też karetki.
Pozdrawiam.
Proszę niezwłocznie wezwać pogotowie w sytuacji gdy mąż ma myśli samobójcze z tendencją do ich realizacji aby ratować życie. Jeśli nie będzie sam podejmował prób leczenia uzależnienia, trudno będzie na niego wpłynąć. Opisuje Pani specyficzne i typowe zachowania osoby uzależnionej gdy ktoś się sprzeciwia jego funkcjonowaniu i używaniu substancji psychoaktywnej, którą jest alkohol. Racjonalizowanie, zaprzeczanie, odwracanie uwagi czy minimalizowanie. Proponuję udać się do poradni leczenia uzależnień aby poprosić o pomoc dla siebie i uczyć się adekwatnie i mądrze reagować na takie kryzysy. Życzę wytrwałości. Anna Wiecka
To, co opisujesz, jest bardzo trudną sytuacją, i dobrze, że szukasz pomocy. Martwi Cię picie męża, jego stan psychiczny, oraz to, że sam mówi, że nie ma chęci do życia. W takich okolicznościach trudno cokolwiek robić w pojedynkę, dlatego warto pomyśleć, jak możecie poszukać wsparcia.

Mąż wydaje się być w poważnym kryzysie emocjonalnym, a picie alkoholu może być próbą ucieczki od problemów czy bolesnych uczuć, z którymi trudno mu się zmierzyć. Niestety, alkohol tylko chwilowo koi napięcia, a potem pogłębia problemy, które zaczynają się wzajemnie napędzać: picie, pogarszający się nastrój, narastający brak sensu i zamykanie się na pomoc.

Twoje wsparcie jest ogromnie ważne, ale warto zadbać, abyś Ty sama też miała przestrzeń na swoje emocje i możliwości działania. Oto kilka kroków, które mogą być pomocne:

Wzbudzaj w nim poczucie akceptacji – Mąż może się czuć zawstydzony, słaby i zagubiony, i możliwe, że odrzuca terapię, by nie konfrontować się z poczuciem porażki. Drobne, szczere słowa wsparcia – takie, które pokazują, że jesteś przy nim i nie oceniacie – mogą pomóc mu poczuć, że może się otworzyć. To może być coś w rodzaju: „Nie musisz przechodzić przez to sam. Wiem, że jest Ci trudno, ale jestem tutaj i razem znajdziemy sposób.”

Bezpośrednia pomoc w kryzysie – skoro pisał list pożegnalny, może to oznaczać, że jego myśli o bezsilności są bardzo silne. W sytuacji, gdy pojawia się zagrożenie życia, warto rozważyć rozmowę z lekarzem, który może zaproponować formy wsparcia dostępne natychmiast. Są miejsca, gdzie można uzyskać pomoc bez angażowania się w długotrwałą terapię, np. telefoniczna linia wsparcia kryzysowego.

Poszukiwanie alternatywnych form wsparcia – być może niechęć do terapii wynika z obaw przed sztywną formą spotkań z psychologiem. Wiele osób czuje się bardziej komfortowo na grupach wsparcia dla bliskich osób zmagających się z kryzysami życiowymi i uzależnieniem, np. grupach Al-Anon (dla rodzin osób z problemami alkoholowymi), czy grupach wsparcia dla osób w kryzysach emocjonalnych.

Zadbanie o Twoje zasoby – Jego problemy mogą pochłaniać dużo Twojej uwagi i sił, dlatego dbanie o swoje emocje, spokój i wsparcie, które możesz uzyskać np. od zaufanych osób czy specjalistów, jest kluczowe. Bycie „ratownikiem” w takiej sytuacji może być bardzo obciążające, dlatego wsparcie z zewnątrz, czy to terapeutyczne, czy towarzyskie, również dla Ciebie będzie nieocenione.

To ważne, abyś wiedziała, że taka sytuacja może wymagać czasu i cierpliwości. Zachęcanie męża do otwierania się na wsparcie, bez wywierania presji, może być skuteczniejsze niż wielokrotne namawianie go na terapię. Pokazujesz mu już teraz, że jesteś i że może znaleźć w Tobie oparcie.

Eksperci

Natalia Buczek - Kurowska

Natalia Buczek - Kurowska

Psychiatra

Kraków

Joanna Cieślak

Joanna Cieślak

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Internista, Reumatolog, Alergolog

Nowy Sącz

Grażyna Pulka

Grażyna Pulka

Alergolog, Internista

Kraków

Ewa Niżankowska-Mogilnicka

Ewa Niżankowska-Mogilnicka

Alergolog, Pulmonolog, Internista

Kraków

umów wizytę
Zenon Siergiejko

Zenon Siergiejko

Alergolog, Internista

Białystok

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 65 pytań dotyczących usługi: alkoholizm
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.