Witam, mój wskaźnik BMI jest w okolicach 35/36. Zdaje sobie sprawę z tego,ze to już duża otyłość. St

2 odpowiedzi
Mój wskaźnik BMI jest w okolicach 35/36. Zdaje sobie sprawę z tego,ze to już duża otyłość. Staram się nie jeść niezdrowo, przez co w końcu wpadam w paranoje,ze wszystko mi zaszkodzi. Na wizytę u dietetyka niestety nie jestem w stanie sobie finansowo pozwolić ale może jest jakaś szansa bym znalazła jakiś zarys chociaż planu żywieniowego, który mogłabym stosować lub coś w tym stylu. Po prostu zaczynam sama siebie przerażać i się sobą brzydzić.
Oczywiście, warto wyliczyć swój bilans kaloryczny i od CPM (całkowitej przemiany materii) odjąć np 300 kcal (uważając aby nie zejść poniżej PPM), jest dużo darmowych kalkulatorów do wyliczeń, dodatkowo można zastosować się do zaleceń diety śródziemnomorskiej, diety urozmaiconej. Są aplikacje do liczenia kalorii w potrawach, można je pobrać za darmo. Dodatkowo włączyć ruch (np spacery)
W razie pytań proszę o kontakt może coś doradze.
Pozdrawiam
Agnieszka Kłysz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Rozumiem, że sytuacja może być dla Ciebie trudna i zrozumiałe jest, że chcesz coś zmienić. W takiej sytuacji warto podejść do tematu stopniowo i nie spodziewać się zmiany w ciągu jednego dnia. Ważne jest, aby wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe stopniowo i z czasem. Oto kilka wskazówek:

Zadbaj o swoje śniadanie - jedz posiłek bogaty w białko, tłuszcze i węglowodany złożone. Śniadanie pozwoli Ci na dostarczenie energii i zahamowanie apetytu w ciągu dnia.

Unikaj przetworzonej żywności, fast foodów i słodkich napojów, a także wysoko przetworzonych węglowodanów (tj. biały chleb, ciastka, słodycze).

Staraj się przygotowywać posiłki w domu, gdzie będziesz mieć pełną kontrolę nad tym, co jesz.

Zwiększ spożycie białka, w tym białka roślinnego, takie jak fasola, soczewica, quinoa, tofu, orzechy i nasiona.

Zwiększ spożycie warzyw i owoców, które dostarczą Ci ważnych składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały.

Zwiększ swoją aktywność fizyczną stopniowo, zacznij od krótkich spacerów, a następnie wprowadź ćwiczenia aerobowe i siłowe.

Zapisz co jesz i pijesz, abyś mógł śledzić swoje postępy i zobaczyć, jakie zmiany żywieniowe przynoszą najlepsze wyniki.

Zwróć uwagę, że każdy organizm jest inny, a co działa dla jednej osoby, nie musi działać dla innej. W każdym razie ważne jest, aby wprowadzać zmiany stopniowo i nie oczekiwać szybkich efektów. Jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółowe zalecenia żywieniowe, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.