Witam. Mój znajomy niedawno miał operacje wymiany zastawki metodą małej toraktomii z prawej strony k

3 odpowiedzi
Witam. Mój znajomy niedawno miał operacje wymiany zastawki metodą małej toraktomii z prawej strony klatki piersiowej (mam nadzieję że nie pomyliłem pojęć). Przeleżał niecały tydzień w szpitalu i wyszedł. Moje pytanie odnosi się do ewentualnej rehabilitacji kardiologicznej, choć lekarz przy wypisie stwierdził że nie jest ona wymagana. Znajomy do czasu operacji miał 2x w tygodniu rehabilitację ogólną (prywatnie - po złamaniu szyjki kości udowej), która teraz jest wstrzymana aż dojdzie do siebie.
Pytanie: czy znajomy faktycznie nie musi mieć żadnej rehabilitacji kardiologicznej ani żadnego pobytu w sanatorium?
Dzień dobry,
Nie znam indywidualnie przypadku natomiast prowadzone na całym świecie badania wykazują, że rehabilitacja medyczna (o ile nie istnieją w danej chwili przeciwwskazania) może znacząco przyśpieszyć powrót do sprawności lub pomóc ją podtrzymać, skrócić czas leczenia i działać profilaktycznie aby nie dochodziło do nawrotów. Fizjoterapia ma swoje miejsce w ortopedii, geriatrii, onkologii, ginekologii, pulmonologii, intensywnej opiece medycznej, neurologii i właśnie w kardiologii. Tak naprawdę coraz częściej mówi się o tym, że rehabilitacja powinna dotyczyć każdego aspektu medycyny (może poza medycyną sądową). Ale żyjemy w Polsce, cały świat ma swoje przekonania, my mamy swoje. Być może stan znajomego jest na tyle dobry, że lekarz ocenił rehabilitację za bezzasadną. O argumentację musi znajomy pytać lekarza.
Miłego dnia,
Dominik Zakrzewski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Oczywiście, że powinien mieć, o ile nie ma poważnych przeciwwskazań. Pozdrawiam!
Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi nie znając dokładnie stanu pacjenta, aczkolwiek po operacji wymiany zastawki metodą małej torakotomii rzeczywiście nie zawsze wymaga się formalnej rehabilitacji kardiologicznej, szczególnie jeśli przebieg operacji i okres pooperacyjny był bez powikłań, a pacjent nie ma innych obciążeń kardiologicznych.
Nawet jeśli lekarz wypisujący stwierdził, że nie jest to konieczne, warto skonsultować się z kardiologiem i fizjoterapeutą, aby ocenić, czy indywidualnie dobrany program mógłby przynieść korzyści.



Wstrzymanie rehabilitacji po złamaniu szyjki kości udowej jest zrozumiałe w okresie rekonwalescencji. Warto jednak jak najszybciej wznowić ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty, dostosowując je do aktualnego stanu zdrowia. Ograniczona mobilność może negatywnie wpłynąć na proces powrotu do pełnej sprawności.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.