Witam moja była dziewczyna (nie jesteśmy już miesiąc razem ale to nieważne) kazała mi iść na terapie

2 odpowiedzi
Witam moja była dziewczyna (nie jesteśmy już miesiąc razem ale to nieważne) kazała mi iść na terapie odwykową ponieważ brałem od ponad roku bez przerwy (ona razem ze mną) najpierw amfetamine później metamfetamine (braliśmy ja równo rok codziennie, czasem krótkie przerwy po 4-5 dni). Odkąd poszedłem na terapie zacząłem rzucać to, było bardzo ciężko napady agresji, wybieganie nagle z domu po wódkę,piwo itp. chciałem to rzucić dla niej. Gdy już nie brałem 2 tygodnie (to było w lutym 2021) przyjechała do mnie i wmawiała mi cały czas że nie bierze a znalazłem u niej w staniku pakunek z amfetaminą. Z początku powiedziałem "jak jesteś wporządku to wyrzucisz to, ale jak musisz to poprostu zjedz" nic nie zrobiła chyba ją "odcieło" bo poszła spać na 2h wyciągłem to i schowałem, gdy wstała pytała jak obłąkana i mówiła "zgubiłam ej szukaj tego zgubilam to ja nie mogeee" wtedy wyszedłem i wyrzucilem to przez balkon. Odrazu gdy jej powiedzialem slychac i widac bylo ze jest wkurzona(ponad rok razem to poznalem) wyszla odemnie i jak chcialem ja odprowadzic jedyne co usylszalem to "Miłego wpierdalania". Załamałem się bo to ona to brała gdy ja przestałem dla niej czy mogę jej jakoś pomóc. Koleżanki przejeły jakby nad nią kontrole nie myśli sama pisanie do jej matki też na nic, czuje jakbym miał związane ręce a najgorsze jest to że chce jakos jej pomoc mimo tego co się działo między nami była naprawdę dobrą kobietą ale to ją zniszczyło
Do rozpoczęcia terapii najważniejsza jest motywacja. Jak Pan pisze Pana motywacją było "zrobię to dla niej", a w międzyczasie wiele się działo i, jak rozumiem, wytworzył Pan motywację wewnętrzną do zmiany. Nie da się nikogo zmusić do podjęcia terapii, ale można pokazać swoją postawą, że życie na trzeźwo jest lepsze.

Dzień dobry,

Twoja sytuacja jest rzeczywiście bardzo trudna, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i związanym z uzależnieniami. W terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) pracujemy nad zrozumieniem, jak nasze myśli, emocje i zachowania wzajemnie na siebie wpływają. Przyjrzyjmy się temu z tej perspektywy.
1. Uzależnienie i wpływ na relację

Zarówno Ty, jak i Twoja była dziewczyna zmagaliście się z uzależnieniem, co miało ogromny wpływ na Waszą relację. Twoja decyzja o podjęciu terapii i walce z nałogiem to bardzo ważny krok w stronę zdrowienia. W CBT staramy się zrozumieć, jak uzależnienia mogą wpływać na nasze zachowania i relacje, oraz jak praca nad tym może pomóc w procesie zmiany. Z Twojego opisu wynika, że chociaż przestałeś brać substancje, Twoja była dziewczyna nadal w tym tkwi, co prowadzi do frustracji i poczucia bezsilności.
2. Twoje myśli i reakcje

Z perspektywy CBT, Twoje myśli o chęci pomocy jej są zrozumiałe, zwłaszcza że kiedyś byliście blisko związani, a uzależnienia często tworzą wspólną dynamikę, gdzie obie strony mają trudności z wyjściem z tego schematu. Warto jednak zauważyć, że Twoja była dziewczyna obecnie nie jest gotowa na zmianę. Twoje pragnienie, by jej pomóc, wynika z naturalnej troski, ale w CBT skupiamy się również na tym, by dostrzegać, co możemy kontrolować, a co pozostaje poza naszym wpływem.

Twoja była partnerka musi sama podjąć decyzję o leczeniu, co jest kluczowe dla jej powrotu do zdrowia. Wiele osób zmagających się z uzależnieniem nie jest na początku gotowych na zmianę, co może być bardzo frustrujące dla bliskich.
3. Twoje zdrowienie

Bardzo ważne jest, abyś kontynuował swoją pracę nad sobą i swoim zdrowieniem. To, że udało Ci się przestać brać narkotyki i podjąć terapię, jest dużym osiągnięciem. W CBT pracujemy nad rozwijaniem zdrowych nawyków, które pomogą Ci utrzymać trzeźwość, oraz nad technikami, które pozwolą Ci radzić sobie z emocjami, takimi jak frustracja, smutek czy bezradność, które mogą pojawiać się w związku z Twoją byłą partnerką.
4. Jak możesz pomóc?

Choć zrozumiałe jest, że chcesz jej pomóc, jedyną rzeczą, którą możesz teraz zrobić, jest zadbanie o swoje zdrowie i utrzymywanie dystansu, jeśli to konieczne. Zależność emocjonalna i wspólna historia uzależnienia mogą sprawiać, że czujesz się odpowiedzialny za jej los, ale pamiętaj, że ona sama musi zdecydować, czy chce podjąć leczenie. W CBT często podkreślamy, że nie możemy kontrolować innych osób, ale możemy wspierać je, jeśli są gotowe na zmianę.

Możesz zasugerować jej, by również poszukała wsparcia w terapii odwykowej lub grupie wsparcia, jeśli jest na to otwarta, ale ostatecznie to ona musi podjąć tę decyzję.
5. Wsparcie dla Ciebie

Sam fakt, że chcesz jej pomóc, pokazuje Twoją troskę, ale w tej sytuacji równie ważne jest, abyś skupił się na sobie. Warto kontynuować terapię, by pracować nad własnym zdrowiem psychicznym i uzależnieniem. Długoterminowa abstynencja wymaga silnego wsparcia i pracy nad sobą, a kontakt z osobą, która wciąż jest aktywna w nałogu, może stanowić duże wyzwanie.

Podsumowując, Twoje pragnienie, by pomóc byłej partnerce, jest zrozumiałe, ale musisz pamiętać, że jej decyzja o zmianie leży wyłącznie w jej rękach. Skup się na swoim zdrowieniu, ponieważ to, co teraz robisz dla siebie, jest najważniejsze. Jeśli ona kiedykolwiek będzie gotowa na zmianę, możesz ją wesprzeć w tym procesie, ale nie jesteś odpowiedzialny za jej decyzje.