Witam. Moja suczka rasy buldog francuski 8 dni temu dostała cieczkę, do tej pory krwawienie nie usta

1 odpowiedzi
Witam. Moja suczka rasy buldog francuski 8 dni temu dostała cieczkę, do tej pory krwawienie nie ustało a kolor nadal jest krwisto czerwony, a srom obrzęknięty. dość obficie krwawi, nie ma nieprzyjemnego zapachu. Suczka ma 3 lata i to jej pierwsza cieczka, wczesniej zdarzaly sie tylko okresy gdy miała opuchnięte narządy rodne bez wycieków krwi.nasz Weterynarz mówił że mogła mieć tzw. „Cichą cieczkę” Suczka je, pije, bawi sie i jest aktywna, nie jest osowiała a brzuch jest miękki. Czy to powód do zmarwień że krwawienie trwa 8 dni i nie maleje? Czytałam że krwawienie trwa 9 dni.
Ostatnio jeszcze przed dostaniem cieczki suczka bawiła się z moją drugą suką która przebywa w kojcu na podwórku a wtedy ta druga właśnie miała cieczkę i suka buldoga o której pisze dostała swoją cieczkę kilka dni po tej zabawie. Czy ma to jakiś wpływ?
Dzień dobry,

pierwszy dzień krwawienia z pochwy rozpoczyna u suki okres przedrujowy (faza proestrus). Charakteryzuje się on obfitym krwistym wypływem oraz obrzękiem warg sromowych. Trwa średnio 9 dni, ale z powodu różnych uwarunkowań może być skrócony do 3 lub wydłużony nawet do 25 dni. Po tym okresie przychodzi faza rui zasadniczej (faza estrus) - jej długość to średnio również 9 dni, ale okres ten może się wahać od 2 do nawet 21 dni. W tym okresie również może być widoczny wypływ z dróg rodnych, ale o bardziej surowiczym charakterze. Dlatego odpowiedź na zadane pytanie brzmi, że nie jest to powód do paniki czy zmartwień. W celu określenia konkretnej fazy cyklu, można wykonać bad. cytologiczne pochwy lub określić stężenia hormonów.

Pierwsza cieczka pojawia się w okresie od 6 miesiąca życia do nawet 2 lat u niektórych psów. U części suk może jak najbardziej wystąpić też zjawisko tzw. "cichej rui". Zabawa z inną suką mającą cieczkę nie ma wpływu na wystąpienie cieczki u opisanego psa. Cykle płciowe u suki regulowane są przez gospodarkę hormonalną oranizmu.

Większość suk w wieku od 2 do 6 lat wykazuje stosunkowo stałą długość okresu miedzyrujowego i faz cyklu rujowego, ale występują rasowe i osobnicze odchylenia w długości okresu międzyrujowego, który zwykle wynosi od 5 do 11 miesięcy (od 1 do 2 rui w roku, tzw. monoestralność lub diestralność).

Należy również pamiętać, że statystycznie powyżej 7 roku życia mogą występować zaburzenia w długości cyklu rujowego, tzn. postępujące wydłużanie się okresu międzyrurowego, czy utrata regularności okresu międzyrujowego.

Pozdrawiam serdeczne
lek. wet. Jakub Kotowicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Monika Toborek

Monika Toborek

Weterynarz

Warszawa

Igor Kochanowski

Igor Kochanowski

Weterynarz

Opole

Magdalena Małek

Magdalena Małek

Weterynarz

Wrocław

Adrian Janiszewski

Adrian Janiszewski

Weterynarz

Kraków

Aliaksandr Herashchankau

Aliaksandr Herashchankau

Weterynarz

Warszawa

Joanna Słocińska

Joanna Słocińska

Weterynarz

Gdańsk

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 230 pytań dotyczących usługi: choroby zwierząt
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.