Witam. Moje 1,5 roczne dziecko ma mutacje mthfr wariantu A1298C w układzie homozygotycznym. Podobno
2
odpowiedzi
Moje 1,5 roczne dziecko ma mutacje mthfr wariantu A1298C w układzie homozygotycznym. Podobno wskazana jest specjalna dieta mi. wykluczenie nabiału i glutenu. Czym zastąpić te produkty, zwłaszcza nabiał w diecie tak małego dziecka? Czy konieczna jest jakaś dodatkowa suplementacja metylowanych wersji witamin?
Dzień dobry, to faktycznie może wydawać się ciężkie, ale wcale takie nie musi być. Zamiast wieczornej mlecznej kaszki może Pani podać maluszkowi przygotowaną samodzielnie jaglankę z owocami (płatki jaglane gotowane na wodzie + gotowane owocki, można to dodatkowo zmiksować i podać w butelce), ewentualnie można wzbogacić taką kaszkę o mleko migdałowe, kokosowe lub ryżowe (należy przy tym obserwować dziecko ze względu możliwe reakcje alergiczne i czytać uważnie etykiety, unikać puszkowanych mlek i tych mocno przetworzonych, można też spróbować zrobić takie mleko samodzielnie). By zapewnić maluszkowi odpowiednią podaż wapnia polecam podawać przemycone w jedzeniu (np. wymieszane z zupką) zmielone skorupki ze swojskich jajek. Takie jajka należy najpierw wygotować, następnie oczyścić z dwóch błon wewnętrznych, wysuszyć i zmielić w młynku (np. do kawy) na proszek. Suplementować 1/2 łyżeczki na dzień. Gluten można zastępować produktami z kaszy gryczanej, jaglanej, ryżu, amarantusa czy komosy ryżowej. Pozdrawiam serdecznie, Marzena Wacław-Pazera.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Mleko jest źródłem dobrze przyswajalnego wapnia i jego eliminacja wymaga świadomego wprowadzenia produktów, które będą go dostarczać. W razie konieczności radziłabym umówić się z dietetykiem specjalizującym się w dietetyce pediatrycznej, który Pani pomoże zbilansować dietę dziecka. Mam jednak wątpliwości, czy przy mutacji genu MTHFR dieta bez nabiału i glutenu jest zasadna. Mutacja ta bowiem oznacza zmniejszoną zdolność organizmu do metylacji kwasu foliowego, a nie nietolerancje nabiału czy glutenu. Radziłabym więc w pierwszej kolejności wyjaśnić tą kwestię z lekarzem. Pozdrawiam.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.