Witam. Moje 1,5 roczne dziecko ma mutacje mthfr wariantu A1298C w układzie homozygotycznym. Podobno

2 odpowiedzi
Moje 1,5 roczne dziecko ma mutacje mthfr wariantu A1298C w układzie homozygotycznym. Podobno wskazana jest specjalna dieta mi. wykluczenie nabiału i glutenu. Czym zastąpić te produkty, zwłaszcza nabiał w diecie tak małego dziecka?
Dzień dobry, to faktycznie może wydawać się ciężkie, ale wcale takie nie musi być. Zamiast wieczornej mlecznej kaszki może Pani podać maluszkowi przygotowaną samodzielnie jaglankę z owocami (płatki jaglane gotowane na wodzie + gotowane owocki, można to dodatkowo zmiksować i podać w butelce), ewentualnie można wzbogacić taką kaszkę o mleko migdałowe, kokosowe lub ryżowe (należy przy tym obserwować dziecko ze względu możliwe reakcje alergiczne i czytać uważnie etykiety, unikać puszkowanych mlek i tych mocno przetworzonych, można też spróbować zrobić takie mleko samodzielnie). By zapewnić maluszkowi odpowiednią podaż wapnia polecam podawać przemycone w jedzeniu (np. wymieszane z zupką) zmielone skorupki ze swojskich jajek. Takie jajka należy najpierw wygotować, następnie oczyścić z dwóch błon wewnętrznych, wysuszyć i zmielić w młynku (np. do kawy) na proszek. Suplementować 1/2 łyżeczki na dzień. Gluten można zastępować produktami z kaszy gryczanej, jaglanej, ryżu, amarantusa czy komosy ryżowej. Pozdrawiam serdecznie, Marzena Wacław-Pazera.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Jeżeli nie są to zalecenia lekarza to proponuję je z nim przedyskutować zanim wprowadzi Pani zmiany w diecie dziecka. Wszelkie eliminacje pociągają za sobą konsekwencje, mleko jest doskonałym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia niezbędnego dla dziecka, które cały czas się rozwija. Jeśli wyeliminuje się je z diety trzeba wprowadzić inne produkty bogate w wapń, może również suplementację, żeby nie doszło do jego niedoborów. Powinien to więc ocenić lekarz a w razie konieczności dietetyk, który specjalizuje się w dietetyce pediatrycznej. Mam też wątpliwości, czy przy mutacji genu MTHFR są zasadne tego rodzaju eliminacje. Ta mutacja odpowiada bowiem za zmniejszenie zdolności organizmu do metylacji kwasu foliowego, a nie za brak tolerancji glutenu czy nabiału bądź znajdującej się w nim laktozy. Pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.