Witam, moje pytanie dotyczy leków SSRI. Brałem przez rok parogen na nerwice z DD. Nerwica się uspoko

2 odpowiedzi
Witam, moje pytanie dotyczy leków SSRI. Brałem przez rok parogen na nerwice z DD. Nerwica się uspokoiła praktycznie nie czuje lęku(w porównaniu z tym co było)Ale zostało delikatne DD, myśle że parokseyna zrobiła już swoje i bardziej nie po może i myśle co teraz; wydaje mi się, że poznałem mechanizm mojego zaburzenia najpierw to była ciężka depresja, która wywołała DD a potem pojawił się lęk, więc trzeba by- teraz gdy lęk nie przeszkadza- zająć się przeczyną pierwotoną. Zastanawiam się co się najlepiej sprawdzi czy może pramolan plus pregabalina czy może fluwoksamina a moze coś zupełnie innego, dodam że biore od jakiegoś czasu 5 htp(prekursor serotoniny)i czuje się w porządku tzn nie czuje depresji prawie wgl, ale DD się utrzymuje nadal, od razu mówie mam umówioną wizyte u lekarza, ale wole znać zdanie kogoś jeszcze, najlepiej doświadczonego w leczeniu tego typu zaburzeń, i tak wiem, psychoterapia też pomoga. Z góry dziękuje
Dzień dobry, czytając pana pytanie jestem pod ogromnym wrażeniem pana wiedzy w dziedzinie farmakoterapii. Rozumiem to także jako duże zaangażowanie we własne leczenie, motywację do zmian. Napisał pan bardzo ważne zdanie w swojej wypowiedzi: "więc trzeba by - teraz gdy lęk nie przeszkadza - zająć się przyczyną pierwotną". I do tego między innymi służy psychoterapia. Farmakoterapia służy zniesieniu objawów, poprawieniu komfortu życia, natomiast psychoterapia sięga do przyczyn i poprzez tzw. przepracowanie pozwala powrócić do równowagi i uniknąć ewentualnych dolegliwości somatycznych, a więc także pozwala na rezygnację z niepotrzebnych już leków. Zachęcam pana do skorzystania z tej formy leczenia. Pozdrawiam serdecznie Elżbieta Schabowska

Witam. Jeżeli chodzi o leki z grupy SSRI to warto, aby zdawał Pan sobie sprawę, że nie łączy się ich z 5-HTP ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, który potencjalnie zagraża życiu. W przypadku jakiejkolwiek suplementacji zawsze należy poinformować lekarza jakie preparaty się przyjmuje ponieważ łatwo sobie zaszkodzić w nieświadomy sposób. Co do pierwotnej przyczyny, to nie powiem nic nowego - to już obszar działania psychoterapii, gdyż leki działają objawowo a połączenie tych dwóch form leczenia daje najlepsze efekty. Psychoterapia nie działa tak szybko jak leki, ale za to pozwala dotrzeć do przyczyny, przepracować problemy oraz odkryć i rozwinąć własne zasoby dzięki którym można sobie skutecznie radzić z trudnościami. Celem jest bowiem osiągnięcie takiego dobrostanu, aby pacjent nie przyjmował leków i radził sobie z problemami bez farmakoterapii i psychoterapii. Pozdrawiam.