Witam. Muszę przeprowadzić leczenie kanałowe zęba. Trzy lata temu, podczas podania środka znieczulaj

1 odpowiedzi
Muszę przeprowadzić leczenie kanałowe zęba. Trzy lata temu, podczas podania środka znieczulającego z adrenaliną (Ubistesin forte) dostałam zaburzeń rytmu serca. Prawdopodobnie moje problemy życiowe (zostałam wdową w młodym wieku) i stres, kiedy byłam non stop pod działaniem adrenaliny, po podaniu Ubistesinu z adrenaliną spowodowały tę arytmię. Po leczeniu kardiologicznym (podawane pół roku betablokery), mój stan niby się ustabilizował, badania holterowskie nie wykazywały zaburzeń, ale cały czas np. podczas gwałtownej zmiany ciśnienia odczuwam przyspieszenia rytmu serca. Kardiolodzy w moim mieście rozkładają ręce i sugerują nerwicę (psychiatra ją wykluczył). Mój dentysta skierował mnie do specjalistycznej kliniki stomatologicznej szpitala uniwersyteckiego blisko OIOM - gdzie odesłano mnie do endodontów - którzy powinni być bardziej zorientowani. Niestety, nie trafiłam na kogoś kompetentnego. Mój dentysta twierdzi, że podanie lidokainy również może spowodować reakcję serca, gdyż są to substancje z podobnej grupy. Nie wytrzymam leczenia kanałowego bez znieczulenia. Zostaje jeszcze podtlenek azotu - ale nie znieczuli on mnie wystarczająco. Na konsultację w Aninie umówiona jestem wstępnie na połowę kwietnia. A niestety muszę być mobilna - ponieważ mieszkam sama, na wsi. Czy są dostępne inne środki znieczulające, bezpieczne dla serca? Jeśli adrenalina podziałała w ten sposób, prawdopodobnie lidokaina także.
Lidokaina również działa na serce, jednak hamująco (jej podanie jest wskazane np w częstoskurczu komór serca). Arytmię najprawdopodobniej mógł wywołać stres oraz dodatkowa adrenalina. Lidokaina bez dodatku adrenaliny lub mepiwakaina (np. Scandonest) powinny być bezpieczniejsze pod tym względem. W razie wątpliwości rozważyłbym również próbę podjęcia leczenia bez znieczulanie, zależnie od stanu zęba. W przypadku kiedy doszło do całkowitej martwicy miazgi w zębie, leczenie powinno być bezbolesne i bez znieczulenia. Co innego, jeżeli miazga jest wciąż żywa, wtedy znieczulenie faktycznie może być konieczne. Nie mniej będzie trzeba podjąć próbę znieczulenia czystą lidokainą lub innym środkiem bez dodatku noradrenaliny. Alternatywą jest niestety usunięcie zęba, do którego i tak trzeba znieczulenie podać.
Pozdrawiam i życzę zdrowia

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.