Witam, na tym portalu 2 dni temu Psycholog zdiagnozowala u mnie natręctwo myślowe, moze dodam tylko,

2 odpowiedzi
Witam, na tym portalu 2 dni temu Psycholog zdiagnozowala u mnie natręctwo myślowe, moze dodam tylko, ze wczesniej tez mialam zaburzenia kompulsywne, dotyczace glownie zabezpieczania dloni rękwaiczkami i telefonu woreczkiem sniadaniowym przed zarazkami (nie mialo to zwiazku z pandemia, bo zaczelo sie to rok przed zarazą), sytuacja nowa-wczesniej byly inne zjawiska kompulsywne, zdaje sobie sprawe z tego, ze sama sobie nie poradze z ta przypadloscia, bardzo prosze o wyjasnienie na czym bedzie polegala terapia, ewnetualnie jakies wspomozenie lekami(jakimi?) i jak bedzie przebiegala 1 wizyta? Nigdy nie korzystalam z uslug psychologa/psychiatry, stad moje obawy. Dziekuje za zainteresowanie moim problemem i ewentualna odpowiedz specjalisty. Zycze wszystkim zdrowego i ciala i ducha:)
Zachowania obsesyjno kompulsyjne mają podłoże lękowe. Wskazana jest wizyta u psychiatry w celu pogłębienia diagnozy psychologicznej i być może włączenie farmakologii. Następnie i / lub psychoterapia, która w połączeniu z leczeniem farmakologicznym jest uznana za skuteczną metodę leczenia potwierdzoną licznymi badaniami naukowymi.
Pozdrawiam
Joanna Cydejko Cwojdzińska

Dzień dobry. Zaburzenia obsesyjno kompulsywne mogą mieć wiele przyczyn i różne sposoby leczenia , w zależności też od nurtu terapeutycznego, który byłby dla Pani najbardziej korzystny. Czasami potrzebna jest konsultacja psychiatryczna i włączenie farmakoterapii, ale nie zawsze to konieczne. To zależy od nasilenia objawów, wyzwalaczy, przyczyn, wielu innych czynników. z pewnością potrzebny jest pogłębiony wywiad psychologiczny. Jednak OCD można leczyć z bardzo dobrym skutkiem i poprawić komfort życia Pacjenta. Potrzebna wówczas jest psychoterapia , która pomoże przyglądać się zjawisku w kontakcie ze specjalistą. Pracuję z Pacjentami zmagającymi się z tego typu zaburzeniami wykorzystując derefleksję i intencję paradoksalną w nurcie logoterapii. Proszę rozważyć konsultację ze specjalistą. Pozdrawiam serdecznie. Anna Wiecka