Witam , nazywam się Ola mam 26 lat , moje życie zawsze było naznaczone stwierdzeniami „ nikt mnie ni

1 odpowiedzi
Witam , nazywam się Ola mam 26 lat , moje życie zawsze było naznaczone stwierdzeniami „ nikt mnie nie rozumie „ mam dosyć” wiele razy na przestrzeni lat szukałam pomocy ale zawsze czułam ze depresja , czy zaburzenia lekowe to nie problem z którym się mierze … nie potrafiłam nazwać swoich odczuć , zawsze to co chciałam powiedzieć mi uciekało .. ( do takich wniosków dochodziłam na przestrzeni lat edukując się na temat chorób i zaburzeń psychicznych ) nie czułam ze to co robimy na terapi czy leki które biorę przynoszą efekt. Pare miesięcy temu znowu wróciłam do tematu ADHD ale czytając objawy przypisywane mężczyzna ( nie miałam świadomości ze u kobiet są one inne) stawałam w miejscu bo nie do końca pasowało mi to do tego z czym się zmagam . W zeszłym miesiącu odkryłam ADHD u kobiet i wtedy wszystko zaczęło się układać w jedna całość … nie jestem lekarzem i wiem ze nie można samemu stawiać diagnozy wiec poszłam skonsultować moje przypuszczenia z lekarzem pierwszego kontaktu, doszliśmy do wniosku ze jest bardzo duża szansa ze moje przypuszczenia są słuszne. Dostałam skierowanie otwarte tzn. Muszę sama szukać specjalisty ponieważ wszędzie są kolejki Ok. Roku lub dwa lata , mieszkam za granica w Dani i próbuje dostać się do psychiatry ale nie będzie to proste , zastanawiam się nad wizytami online ale w Polsce tez są długie kolejki a ja ani w Dani ani w Polsce nie mam środków na to żeby chodzić po omacku … jestem zdesperowana , poziom niepokoju i bezradności odbiera mi możliwość funkcjonowania ( jakby wcześniej było lżej ..) całe życie jest ciężko ale to co czuje teraz jest nie do zniesienia . Proszę o poradę , co robić .
Dzień dobry,

diagnoza ADHD u dorosłych najczęściej polega na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, który jest oparty o kwestionariusz DIVA-5. Jest to wskazówka dla lekarza w jaki sposób prowadzić badanie pacjenta i w oparciu o nie postawić diagnozę. Kwestionariusz ten nie jest odpowiedni do samodiagnozy.

Pomocniczo w diagnozie ADHD wykorzystuje się psychologiczne badanie MOXO, mierzy ono zdolności utrzymania uwagi, impulsywności, nadruchliwości, zaburzeniach czasu reakcji. Wykonanie go nie jest obligatoryjne do postawienia diagnozy.

ADHD należy różnicować m. in. z zaburzeniami osobowości, zaburzeniami nastroju, PTSD, zaburzeniami ze spektrum autyzmu, zburzeniami psychotycznymi.

Niestety w Polsce wśród psychiatrów dorosłych ciągle świadomość o ADHD i umiejętność jego diagnozowania nie jest powszechna. Samo przeprowadzenie badania przy pomocy kwestionariusza DIVA-5 zajmuje przynajmniej 2-3h i często ze względu na jego obszerność wymaga podzielnia na kilka wizyt. Niekiedy badanie to przeprowadzają doświadczeni psycholodzy i w oparciu o ich opinię ostateczną diagnozę wydaje lekarz.

W mediach społecznościowych można znaleźć wiele grup osób zrzeszających osoby z ADHD. Można tam nabyć podstawowe informacje o tym jak sobie radzić z tym zaburzeniem niefarmakologicznie, wymienić się doświadczeniami z innymi chorymi. Bywa, że są tam polecani lekarze/psycholodzy, którzy zajmują się diagnostyką ADHD.

Niestety jeżeli mieszka Pani w Dani nie będzie możliwe odbycie wizyty lekarskiej online. Prawo w Polsce umożliwia przeprowadzenie wizyty zdalnej tylko w obrębie granic kraju. W momencie kiedy przebywa Pani w Dani, nie będzie takiej możliwości.

Pozdrawiam,
Krzysztof Szwajka.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Milena Piwnik-Rokita

Milena Piwnik-Rokita

Logopeda

Warszawa

Marta Felis

Marta Felis

Psycholog

Kołobrzeg

Joanna Małgorzata Przyłucka

Joanna Małgorzata Przyłucka

Logopeda

Katowice

Karolina Goławska

Karolina Goławska

Logopeda

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 21 pytań dotyczących usługi: ADHD
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.