Witam, nie wiem nawet jak zacząć. Mam krytycznie niską samoocenę, jestem zbyt perfekcyjna we wszystk

3 odpowiedzi
Witam, nie wiem nawet jak zacząć. Mam krytycznie niską samoocenę, jestem zbyt perfekcyjna we wszystkim. Co bym nie robiła zawsze wiem że i tak zrobiłam za mało. Porównuje się ciągle do innych którym jest lepiej w życiu i myślę o tym jaka jestem beznadziejna. Mam wyższe wykształcenie, od września idę do pracy w szkole i od czterech dni praktycznie nic nie jem bo ciągle myślę że mi się nie uda , że mnie wyśmieją. Nie patrzę ludziom w oczy, boję się. Mijam innych ze skuloną głową. Wiem że mam problem, gdyż leczyłam się na depresję, mam też zaburzenia lękowe. Chcę się zapisać na psychoterapię ale nie stać mnie, gdyż spłacam długi i ledwie wiąże koniec z końcem, a mam też dwójkę dzieci które kocham nad życie ale czasem dla nich bywam zbyt apodyktyczna, denerwuje mnie że czegoś nie robią kiedy im każę. Czuję się zbędna na tym świecie, bo wiem że cokolwiek bym nie robiła, zawsze sprawy przybędą taki obrót że poniosę klęskę. Dodatkowo ciągle myślę o swoim zdrowiu, mój mózg wymyśla miliony symptomów somatycznych które utrudniają mi codzienne życie... Jestem po prostu zmęczona życiem. Jeszcze tylko dzieci sprawiają że cokolwiek robię. Gdzie mam pójść, u psychiatry już się leczyłam, nafaszerował mnie prochami i nic nie pomogło.
Dobry wieczór, na początku podkreślę, że ma Pani sporą świadomość swoich trudności, co wbrew pozorom może ułatwiać proces zdrowienia. Z tego, co przeczytałam chciałaby Pani rozpocząć psychoterapię, ale martwi się Pani o koszty tego procesu. I faktycznie, prywatnie jest to pewne obciążenie finansowe. W tej sytuacji myślę, że warto poszukać pomocy psychologicznej lub psychoterapeutycznej na NFZ lub zastanowić się jaki koszt miesięcznie byłaby Pani w stanie ponieść, by podnieść jakość swojego życia i poszukać terapeuty, który odpowiada tym wymogom (np. niskopłatna pomoc). Jak sama Pani zauważa, wspomniane problemy i niewspierające przekonania i myśli, o których Pani pisała („nie uda mi się”, „wyśmieją mnie”, „cokolwiek bym nie zrobiła, zawsze sprawy przybiorą taki obrót, że poniosę klęskę” itp.) mają wpływ na Pani codzienne funkcjonowanie, kontakty z dziećmi i samopoczucie fizyczne, zatem tym bardziej zachęcam Panią do poszukania możliwości wsparcia. Wydaje mi się ono niezbędne (być może również w połączeniu z lekami) dla odnalezienia na powrót radości w Pani życiu. Życzę powodzenia w tej kwestii.
Z ciepłymi pozdrowieniami,
Marta Piotrowska

Pani odczucia są jak najbardziej zrozumiałe, a krytyczna samoocena oraz perfekcjonizm mogą powodować duże obciążenie emocjonalne. Istnieje wiele opcji, które mogą Pani pomóc, na przykład organizacje non-profit oferujące bezpłatną lub niskokosztową psychoterapię. Warto również rozważyć dołączenie do grup wsparcia, które mogą dostarczyć cennych emocjonalnych zasobów oraz umożliwić wymianę doświadczeń z osobami w podobnej sytuacji. Proszę pamiętać, że dbanie o siebie jest równie istotne, jak dbanie o dzieci. Może wprowadzenie małych, codziennych działań w kierunku poprawy samooceny oraz zdrowia psychicznego pomoże Pani odczuć większy spokój. W razie potrzeby zachęcam do kontaktu w wiadomości prywatnej. Pozdrawiam.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 50 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
dziękuję za to, że podzieliłaś się swoją historią. Widzę, że przechodzisz przez bardzo trudny czas, i to naturalne, że możesz czuć się przytłoczona wszystkimi emocjami, które Ci towarzyszą. To, co opisujesz, to nie tylko walka z niską samooceną, ale także z perfekcjonizmem, lękiem, oraz poczuciem beznadziejności, które mogą być bardzo wyczerpujące.
Przekonania o których wspominasz, mogą prowadzić do poczucia, że nigdy nie robimy wystarczająco dużo, co może wywoływać stres i lęk. Warto zacząć od zastanowienia się, skąd te myśli się biorą i jakie przekonania za nimi stoją. W terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) pracujemy nad identyfikowaniem takich przekonań i ich kwestionowaniem, co może pomóc w stopniowym zmniejszeniu ich wpływu na Twoje życie.
Zachęcam również do poszukania pomocy psychologicznej na NFZ w swoim mieście.
Życzę wszystkiego dobrego.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.