Witam, niedawno byłam na MR kolana lewego. Chciałam dowiedzieć się co oznacza opis badania : Nieco z

1 odpowiedzi
Witam, niedawno byłam na MR kolana lewego. Chciałam dowiedzieć się co oznacza opis badania : Nieco zwiększona ilość płynu w torebce stawowej, z cechami niewielkiego rozrost błony maziowej. Drobne osteofity na krawędziach powierzchni stawowych. Stan po odległym czasowo naciagnieciu więzadła krzyzowego przedniego-więzadło o podwyższonej intensywności sygnału i nieco zatartej strukturze. Więzadło krzyżowe tylne w zakresie przyczepu bliższego pogrubiale o podwyższonej intensywności sygnału. Troczek przysrodkowy w części tylnej zatarty z obrzekiem przyległych tkanek miękkich - stan po naciagnieciu. Zmiany bliznowate w przyczepie ścięgna mięśnia podkolanowego. Całkowite uszkodzenie korzenia łąkotki przysrodkowej z ekstruzją trzonu i rogu przedniego;zmiany degeneracyjne rogu tylnego łąkotki przysrodkowej. Do przodu i poniżej rogu przedniego łąkotki przysrodkowej wielokomorowa przestrzeń płynowa 17x7x17 mm-prawdopodobnie torbiel okołołąkotkowa. Łakotka boczna prawidłowa. W przysrodkowej części powierzchni obciazanej kłykcia przysrodkowego kości udowej obszar wielkości 16x20mm ubytku chrząstki pełnej grubości z drobnymi strefa i obrzęku podchrzęstnego-cechy chondropatii III-IV st. Okrywa chrzestna kłykcia bocznego kości udowej ścieńczała. Rzepka wysoko ustawiona, typu II wg Wiberga, bocznie przemieszczona w skopczynku o około 5 mm. Na pograniczu stoków rzepki obszar śr 7mm pęknięć chrząstki dochodzacych do warstwy głębokiej - cechy chondropatii III st. Nieduża ilość płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej 30x8x18mm, prawdopodobnie stan po pęknięciu kaletki-odczyn płynowy wzdłuż głowy przysrodkowej mięśnia brzuchatego łydki sięgający ku dołowi poza granice badania. Tkanki miękkie dołu podkolanowego bez cech patologii. Skąpy obrzęk bocznych krawędzi kłykci bocznych kości piszczelowej i udowej-uraz bezpośredni? Obrzęk tkanki podskórnej okolicy przedrzepkowej i podrzepkowej.
Zmiany zwyrodnieniowe, uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej, i chrząstki kłykcia kości udowej.
Wskazane wykonanie artroskopii stawu kolanowego