Witam. Niestety moje lęki doprowadziły mnie do momentu, gdzie nie jestem w stanie pracować ani się u

7 odpowiedzi
Witam. Niestety moje lęki doprowadziły mnie do momentu, gdzie nie jestem w stanie pracować ani się uczyć. Nie stać mnie na regularną terapię. Zastanawiam się nad wizytą w oddziale psychiatrycznym. Jakieś rady? Co robić jak nie mogę nawet iść normalnie to sklepu i boję się każdej interakcji z innymi?
Jeżeli na ten moment lęki powodują, że nie jesteś w stanie się uczyć ani pracować, to znaczy że w znacznym stopniu utrudniają Twoje funkcjonowanie. Zamiast terapii, myślę, że potrzebujesz na ten moment wizyty u psychiatry, by za pomocą odpowiednio dobranej farmakoterapii zmniejszyć Twoje objawy.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Stan, jaki Pan/Pani opisuje, jest na pewno wyjątkowo nieprzyjemny. Lęki potrafią sparaliżować, uniemożliwić działanie, w konsekwencji doprowadzić do utraty relacji, a nawet pracy. U ich podłoża mogą leżeć bardzo różne problemy, nad którymi na pewno warto popracować w terapii. Ona wiąże się jednak z częstymi wizytami w gabinecie - zdecydowanie polecam psychoterapię "na żywo" oraz koniecznością zniesienia bliskości drugiego człowieka. Jeśli w tej chwili wydaje się to Pani/Panu zbyt dużym wyzwaniem, na pewno warto pomyśleć o szpitalu lub dziennym oddziale psychiatrycznym.
Dzień dobry. Objawy które zostały opisane potrzebują pomocy bardziej lekarza (prawdopodobnie psychiatry) a nie psychologa czy terapeuty. Proszę rozważyć konsultacje online lub tel-konsultacja.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 250 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Warto rozważyć skontaktowanie się z lekarzem psychiatrą lub odwiedzić oddział psychiatryczny, gdzie można uzyskać profesjonalną pomoc bez konieczności ponoszenia kosztów regularnej terapii. Istnieją również bezpłatne linie wsparcia i poradnie zdrowia psychicznego, które mogą udzielić wsparcia w takiej sytuacji.
Rozumiem, jak trudna jest ta sytuacja. Kiedy lęk przejmuje kontrolę nad codziennym życiem, sprawiając, że nawet podstawowe aktywności stają się nie do przeskoczenia, może być naprawdę wyczerpująco. Decyzja o wizycie w oddziale psychiatrycznym może być dobrym krokiem, zwłaszcza jeśli ma Pan poczucie, że samodzielnie trudno jest opanować lęki i że ograniczają one Pana możliwości funkcjonowania.

Oddziały psychiatryczne oferują pomoc w nagłych przypadkach i mogą być pierwszym krokiem, by uzyskać stabilizację oraz skierowanie do dalszego wsparcia, np. do psychiatry lub grup terapeutycznych dostępnych bezpłatnie. Warto też pamiętać, że w wielu miejscach są organizacje oferujące darmowe wsparcie psychologiczne lub grupy wsparcia, które mogą pomóc, gdy regularna terapia jest zbyt kosztowna.

Może Pan również spróbować technik, które pomagają łagodzić objawy lęku w trudnych momentach, np. poprzez powolne, głębokie oddychanie czy skupienie uwagi na jednej drobnej czynności – takiej jak obserwowanie własnych kroków, liczba półek w sklepie itp. Być może krótkie, kontrolowane wyjścia w mniej zatłoczone miejsca pomogłyby Panu powoli przełamywać ten lęk.

Jeśli będzie Pan chciał omówić swoje opcje i wsparcie bardziej szczegółowo, zapraszam na bezpłatną konsultację. To może być dla Pana przestrzeń do poszukania konkretnego planu działania, aby stopniowo odzyskać kontrolę nad życiem.
Dzień dobry. Opisywana przez Panią/Pana sytuacja wskazuje na odczuwanie silnego lęku, który uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności takich jak zrobienie zakupów czy nawiązanie kontaktu z inną osobą. Tak utrzymujący się stan musi być dla Pani/Pana trudny i obciążający. To bardzo dobrze, że poszukuje Pani/Pan pomocy dla siebie.
W sytuacji braku możliwości skorzystania z regularnej terapii pomocne może być poszukanie możliwości terapii niskopłatnych lub skorzystanie z oferty najbliższego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Takie miejsce oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną, zwykle krótkoterminową, natomiast zawsze ze wskazaniami co robić dalej. Specjaliści pracujący w takim miejscu będą w stanie skierować również do psychiatry, jeśli zajdzie taka potrzeba.
W przypadku oddziału psychiatrycznego można się samodzielnie zgłosić do najbliższego Szpitala Psychiatrycznego. O przyjęciu do Szpitala zdecyduje wtedy lekarz po zbadaniu pacjenta.
Życzę powodzenia!
Dzień dobry, zalecałabym zacząć od skorzystania z pomocy lekarza psychiatry. Jeśli trudno wybrać się na wizytę stacjonarnie, można też spróbować odbyć wizytę online. Lekarz będzie mógł ocenić Pani/Pana stan zdrowia i zaproponować odpowiednie leczenie, w tym także ewentualną konieczność podjęcia leczenia szpitalnego. Może też się Pani/Pan zgłosić do lokalnego Centrum Zdrowia Psychicznego, są to placówki na NFZ, gdzie podstawową pomoc psychologiczną można uzyskać w ciągu kilku tygodni. Pozdrawiam, Anna Krążyńska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.