Witam,od 2 lat mam nawracające biegunki. 3 tygodnie spokoju i potem ranne żółte biegunki. Kolonoskop

2 odpowiedzi
Od 2 lat mam nawracające biegunki. 3 tygodnie spokoju i potem ranne żółte biegunki. Kolonoskopia-limfocytarne zapalenie jelit. Przeszłam na dietę bez glutenu, bez nabiału, bez surowych warzyw j owoców. Myślałam że to strzał w dziesiątkę, jelita uspokoiły się....na 3 tygodnie i znów biegunka. Zastanawiam się czy przyczyna nie leży w jelitach? Wcześniej, gdy jadłam wszystko też były 3-4 tyg. normalnych wyróżnień potem znów biegunka, dieta ryżowa.... Wszystko zaczęło się po operacji tarczycy z powodu guza na tarczycy. Żaden z lekarzy nie potrafi znaleźć przyczyny. Parametry wątrobie badane ok rok temu w normie. W morfologii podwyższone procentowo monocyty.(15%). Już tracę nadzieję że ktoś mi pomoże. Żaden z lekarzy nie potrafi spojrzeć na problem całościowo.
Limfocytarne zapalenie jelit to jedna z rzadkich schorzeń, która właśnie charakteryzująca się występowaniem przewlekłych biegunek bez domieszki krwi, ale z obecnością typowych zmian w błonie śluzowej jelita grubego obserwowanych właśnie w badaniu histopatologicznym. Natomiast same wyniki badań endoskopowych i obrazowych najczęściej są prawidłowe.

Farmakoterpia polega najczęściej na stosowaniu leków przeciwbiegunkowych (np. loperamid) oraz pochodnych kwasu 5-aminosalicylowego (mesalazyna). W trudniejszych przypadkach pomocne okazują się steroidy (budezonid), a w przypadku oporności - leki immunosupresyjne (m.in. azatiopryna, 6-merakptopuryna).

W kwestii dietoterapii dobrym rozwiązaniem jest stosowanie diety o obniżonej zawartości błonnika pokarmowego, szczególnie nierozpuszczalnego (właśnie w postaci surowych warzyw i owoców). Dobrze, że stara się Pani je przetwarzać (m.in. gotować na półtwardo, przecierać, zapiekać). Dodatkowo, można skonsultować ze swoim lekarzem lub dietetykiem możliwość włączenia produktów będących źródłem błonnika rozpuszczalnego oraz zabiegów z zakresu fitoterapii, np. wypijanie naparów z czarnych jagód. Rozumiem, że gluten został wyeliminowany, ponieważ w specjalistycznych badaniach wykryto u Pani nadwrażliwość, nietolerancję lub alergię? Wtedy jest to faktycznie sensowne, o ile rzeczywiście pozbyła się Pani tego produktu zupełnie z diety, nawet śladowych ilości.

Warto zapytać lekarza o odpowiednią probiotykoterapię. Mikrobiota jelitowa odgrywa tutaj ogromną rolę.

Pytanie też, jak radzi Pani sobie ze stresem. To kolejny czynnik, który może nasilać objawy.

Warto zadać sobie pytanie też o stosowane używki? Niektóre substancje wzmagają nieprzyjemne objawy.

Wspomina Pani o zabiegu operacyjnym tarczycy. Rozumiem, że obecnie stosuje Pani w związku z tym określoną farmakoterapię? Warto porozmawiać z lekarzem endokrynologiem, czy określony lek może wpływać u Pani na wzmacnianie niechcianych dolegliwości i czy może warto podjąć się zmiany środków na inne z danej grupy.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Mogę zająć się całościowo Pani problemem. Jest duża szansa,że wyniki będą pozytywne. Właśnie w tej chwili mamy duże sukcesy z pacjentka o podobnych dolegliwościach. Nie jest to jednak temat na korespondencję mailową. Zapraszam do kontaktu. Przyjmuje w NZoZ Zabierzów, w Krakowie i Rzeszowie. Udzielam także konsultacji telefonicznych. boguslaw.bienias(at)gmail.com
Pozdrawiam.
Bogusław Bienias

Eksperci

Ewa Borzęcka

Ewa Borzęcka

Pediatra

Tomaszów Mazowiecki

Anna Lesiewicz-Ksycińska

Anna Lesiewicz-Ksycińska

Pediatra, Internista

Łódź

Elżbieta Wilamowska

Elżbieta Wilamowska

Internista

Zgierz

Piotr Karwalski

Piotr Karwalski

Weterynarz

Stryków

Andrzej Radzikowski

Andrzej Radzikowski

Gastrolog, Pediatra

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 35 pytań dotyczących usługi: biegunka
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.