Witam, Od 3 lat lecze się na depresję oraz "zaburzenia osobowości". Przez ten czas brałem mnóstwo

4 odpowiedzi
Witam,
Od 3 lat lecze się na depresję oraz "zaburzenia osobowości".
Przez ten czas brałem mnóstwo leków, odwiedziłem wielu lekarzy psychiatrów, psychologów i nadal nie mogę normalnie żyć, nie widzę pozytywnych stron, nie cieszy mnie, teraz od pewnego czasu biorę mobemid 2x rano po jednej tabletce i jedną po południu a przypominają mi się żenujące momenty z życia. Co mam robić?
Witam, zachęcam do połączenia farmakoterapii z psychoterapia. Angelika Urban, pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, leczenie farmakologiczne i psychoterapia mogą być trudne, a ich efekty widać po jakimś czasie ( w zależności od Pana problemów i dolegliwość). Zmieniał Pan lekarzy i psychologów, co może wiązać się z przerwami w leczeniu, a skuteczność w leczeniu wymaga ciągłości w leczeniu. Proponuję zaufać specjaliście-lekarzowi w kwestii leczenia farmakologicznego ( tak jak napisałam efekty mogą być widoczne po jakimś czasie. Pytanie czy jeżeli nie było efektów na początku to się Pan nie zniechecał i nie szedł do kogoś innego, gdzie tak naprawdę leczenie rozpoczynało się na nowo?) Proszę się też poradzić psychiatry w kwestii wyboru najlepszej dla siebie psychoterapii( pisze Pan o występowaniu 2 jednostek chorobowych). W leczeniu depresji potwierdzono naukowo, że dużą skuteczność ma psychoterapia poznawczo - behawioralna, jednak u Pana są też zaburzenia osobowości( nie pisze Pan jednak jakie są to zaburzenia), a niestety leczenie zaburzeń osobowości wymaga więcej czasu i w zależności od rodzaju tych zaburzeń, w konsultacji z psychiatrą proszę wybrać odpowiedniego psychotetapeutę. Myślę, że podstawową sprawą jest to, żeby zaufać lekarzowi i psychoterapeucie, jeżeli chce Pan wyzdrowieć i dać sobie trochę czasu (może to być rok i więcej w zależności od rodzaju terapii). Życzę wytrwałości.
Witam, tylu ilu jest psychologów, tyle jest form pracy z klientem. Być może podjęcie psychoterapii, oraz stała współpraca z psychiatrą przyniosą porządane efekty. Psychoterapeuci pracują w różny nurtach, wobec tego nic straconego.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
w opisanej przez Pana sytuacji zalecam dalsze podejmowanie psychoterapii i konsultacji psychiatrycznych. Jeżeli pojawiają się trudności w relacji terapeutycznej, to warto o tym porozmawiać z terapeutą. Terapeuci pracują w różnych nurtach i stosują różne techniki. Może Pan zapytać się terapeuty jakimi metodami pracuje. Może się okazać, że samo wytrwanie w relacji terapeutycznej będzie już terapeutyczne. Zachęcam również do terapii grupowej. Łącze pozdrowienia

Eksperci

Szymon Kufel

Szymon Kufel

Psycholog

Bydgoszcz

Zuzanna Bończyk

Zuzanna Bończyk

Psycholog, Psychoterapeuta

Łódź

Aneta Baranowska

Aneta Baranowska

Psycholog

Skawina

Maria Snarska

Maria Snarska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Barbara Niżankowska-Półtorak

Barbara Niżankowska-Półtorak

Psycholog

Rzeszów

Joanna Żurada-Wyrwińska

Joanna Żurada-Wyrwińska

Psychiatra

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 328 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.