Witam, od 35 dni nie palę. Ostatnie 1.5 roku był to Iqos'y, wcześniej tradycyjne papierosy lub e-pap

3 odpowiedzi
Witam, od 35 dni nie palę. Ostatnie 1.5 roku był to Iqos'y, wcześniej tradycyjne papierosy lub e-papierosy. Mam 20 lat i paliłem przez prawie 5. Wypalałem średnio paczkę dziennie. Na początku kuracji kupiłem sobie plastry, jako tako działały, ale w nocy nie dawały spać, więc przerzuciłem się na gumy. Pobrałem 3 dni i miałem straszną ochotę na zapalenie, ale jakoś udało się powstrzymać. Postanowiłem kupić Desmoxan. Dzisiaj kończę właśnie kurację tym lekiem. Chęć na zapalenie zniknęła, ale pozostały lęk, niepokój, wahania nastroju, rozdrażnienie, wyprzedzanie myśli, wyszukiwanie sobie chorób. Jeżeli chodzi o apetyt to raz jest, raz go nie ma. Dzisiaj w nocy miałem również mdłości. Czuję jakąś taką wewnętrzną pustkę. Zauważyłem, że jestem aż przewrażliwiony na punkcie swojego zdrowia. Te stany jak opisałem powyżej nie występują cały czas, tylko sporadycznie i trwają kilka godzin lub dni. Czy możliwe jest to, aby występowały one po biernym paleniu? Ponieważ moi znajomi wychodzą na Iqosa lub e-papierosa i im towarzyszę (oczywiście nie paląc). Czy to wszystko kiedyś minie? Zaznaczę, że robiłem badania 1,5 miesiąca temu i wszystkie mam w normie.
Witam,
rozumiem, że zaistniała sytuacja jest dla Pana niepokojąca. Jednakże, objawy które Pan przedstawia, są charakterystyczne dla objawów po odstawieniu palenia. W tym czasie może pojawić się uczucie niepokoju i drażliwości, skoki nastroju, bóle głowy i zmęczenie, zwiększenie apetytu lub brak apetytu, problemy z zasypianiem, nudności. To wszystko nasila ogólne złe samopoczucie. Dodatkowo może pojawić się silna chęć sięgnięcia po papierosa, która zwiększa drażliwość. Warto pamiętać, że objawy są przejściowe, u każdego jest to indywidualna kwestia i zależy od ogólnego stanu psychicznego jak i fizycznego. Gdyby objawy się nasilały, warto skontaktować się z lekarzem lub skorzystać ze wsparcia psychologicznego. Decyzja o rzuceniu palenia jest niezmiernie trudna, dlatego z całego serca gratuluję decyzji.
Pozdrawiam serdecznie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Objawy somatyczne, o których Pan wspomniał są charakterystyczne dla osoby w procesie rezygnacji z używek zawierających tyton. Zastanawia mnie powód, dla którego wychodzi Pan z osobami palącymi i naraża się na doznawanie tak silnego wyzwalacza zewnętrznego. W pierwszym okresie abstynencji najlepiej unikać wystawiania się na takie sytuacje, w których substancja jest blisko, w zasięgu ręki. Uzależnienie wiąże się z silna potrzeba zażycia, odczuwaniem wewnętrznego przymusu. Warto poszukać co takiego dawały Panu papierosy, może to one były wypełnieniem pustki, której Pan teraz doświadcza wraz z psychologiem lub terapeutą uzależnień.
Psycholog wellness: Każda zmiana rodzi stress czy to palenie, czy zmiana zawodu, czy żałoba... zawsze warto mieć pod ręką : twojpsycholog.pl lub zlekarza. Według mnie 2-3 spotkania polegające na nauce tzw kompensacji zdziałałyby cuda a lęki znikły. Także w miejsce braku nikotyny moim pacjentom zalecam suplementacje zapraszam mgr Agnieszka Truszkowska twojpsycholog.pl sztukadobrostanu.weebly.com

Eksperci

Magdalena Kopel

Magdalena Kopel

Dietetyk

Racibórz

Aleksandra Rucińska

Aleksandra Rucińska

Pediatra

Sosnowiec

Łukasz Chruściel

Łukasz Chruściel

Psycholog, Psychoterapeuta

Lublin

Anna Szarafan

Anna Szarafan

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Małgorzata Zielińska

Małgorzata Zielińska

Położna/położny

Warszawa

Klaudia Latak

Klaudia Latak

Psycholog

Katowice

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 274 pytań dotyczących: konsultacja online
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.