Witam, Od 8 miesięcy spotykam się z chłopakiem, a od 4 miesięcy jesteśmy oficjalnie razem. Oboje ma

2 odpowiedzi
Witam,
Od 8 miesięcy spotykam się z chłopakiem, a od 4 miesięcy jesteśmy oficjalnie razem. Oboje mamy po 27 lat. Pierwsze kilka miesięcy były dla mnie ciężkie, a zarazem cudowne, ponieważ sądziłam że to właśnie ten i o takiego mężczyznę warto zawalczyć. Zawalczyć, ponieważ on od początku powtarzał, że znajduje się mentalnie w bardzo złym miejscu w życiu, utrata rodzica, ciężkie rozstanie i nie jest w stanie dać mi tego co dawał swoim poprzednim partnerkom mimo tego że zasługuje na to bardziej niż one. Często gdy łapał go „dół”, byłam przy nim i dodawałam skrzydeł jak on to mówił. Nie naciskałam, ukrywałam się ze swoimi uczuciami tylko, żeby go nie wystraszyć. Jak w końcu powiedziałam te ważne słowa stosunkowo niedawno, nie usłyszałam odpowiedzi zwrotnej co sprawiło, że jeszcze bardziej zamknęłam się w sobie. Brak komunikacji uczuć i blokada doprowadziła do kłótni, w której i on przyznał się do tych uczuć. Mówi mi, że jestem matką jego dzieci, widzi mnie jako partnerkę na życie, ale nie czuję tego zupełnie w kontakcie fizycznym, ponieważ nie czuję się zaopiekowana, wysłuchana. Paliłam przez kilka lat i rzuciłam dla niego. Przyznałam się do popalania na imprezach w międzyczasie co powiedział, że docenia, że się przyznałam. Jednak co jakiś czas słyszę „jak będziesz palić to nie chce mieć z Tobą dzieci”, wysłał mi wiadomość, że jak kilka miesięcy temu dowiedział się, że palę to już wiedział, że nie będę jego żoną. Czuję przytyki i krytykę tego, że kiedyś paliłam. Powiedziałam „proszę nie chce czuć się krytykowana za to, że kiedyś paliłam, bo jest mi przykro, zdecydowałeś się ze mną być, ja rzuciłam, temat zamknięty”. Oczekiwałam odpowiedzi typu „rozumiem, że mógł być to głupi żart, nie wiedziałem, że mógł cię urazić, już nie będę” zamiast tego zaczęła się pełna dyskusja na temat tego żebym się przyznała, że nie umiem przyjmować żartów i czepiam się o wszystko. Usłyszałam wtedy, że kiedyś żarty przyjmowałam inaczej, zaczął ironicznie pisać „to przeproś jak wyśmiałaś moje spodnie, moje buty” odpowiedziałam, że przecież mam dystans i sama śmieje się z siebie z nim, ale ta dana kwestia mnie boli. Stwierdził, że nie umiem się przyznać do winy i wyśmiał moją prośbę. Powiedziałam, że nie czuję żebym mogła mówić otwarcie w tym związku o swoich uczuciach. To jest jedna z 15 innych sytuacji, które zakończyły się w ten sam sposób. Według mnie była to manipulacja, czuję się bardzo źle i ciężko jest mi przeprosić za coś co chciałabym żeby było wyegzekwowane.
Relacja, którą opisujesz, ma wiele trudnych momentów i nieporozumień, które mogą być bardzo obciążające emocjonalnie. Ważne jest, abyś miała przestrzeń do wyrażania swoich uczuć i potrzeb, a także aby partner miał świadomość, jak jego słowa i zachowania na Ciebie wpływają. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci zrozumieć sytuację i podjąć decyzje dotyczące Waszego związku.

1. Komunikacja Uczuć
Otwarte i szczere komunikowanie się o swoich uczuciach jest kluczowe. Jeśli czujesz, że nie możesz mówić otwarcie o tym, co Cię boli, związek staje się trudny do utrzymania. Spróbuj znaleźć moment, kiedy oboje jesteście spokojni, aby porozmawiać o swoich potrzebach i uczuciach bez wzajemnych oskarżeń. Powiedz, jak jego słowa wpływają na Twoje samopoczucie, używając zdań typu "Czuję się...", np. "Czuję się zraniona, kiedy słyszę komentarze o moim paleniu, ponieważ bardzo się starałam rzucić dla naszego związku".

2. Ustalanie Granic
Jasne ustalenie granic jest ważne. Powiedz partnerowi, które zachowania są dla Ciebie nieakceptowalne i dlaczego. Wyjaśnij, że pewne komentarze lub żarty są bolesne i prosisz o ich zaprzestanie. Granice są kluczowe dla zdrowia emocjonalnego i wzajemnego szacunku.

3. Rozpoznawanie Manipulacji
Manipulacja w związku, taka jak przerzucanie winy czy umniejszanie Twoich uczuć, jest szkodliwa. Jeśli czujesz, że partner manipuluje Twoimi emocjami lub Twoimi uczuciami, ważne jest, abyś to zrozumiała i nie pozwalała na takie zachowania. Wyrażenie swoich uczuć i oczekiwanie wzajemnego szacunku nie jest czepianiem się, a normalnym elementem zdrowego związku.

4. Rozważenie Terapii Par
Terapia par może być bardzo pomocna w takich sytuacjach. Profesjonalista może pomóc Wam zrozumieć siebie nawzajem, poprawić komunikację i rozwiązywać konflikty w konstruktywny sposób. Terapia może także pomóc w zidentyfikowaniu i przepracowaniu wzorców zachowań, które są szkodliwe dla Waszego związku.

5. Samopoczucie i Samoocena
Dbaj o swoje zdrowie emocjonalne. Znajdź czas na samorozwój, dbaj o swoje hobby, spędzaj czas z przyjaciółmi i rodziną. Twoje szczęście i dobrostan są bardzo ważne, niezależnie od tego, czy jesteś w związku, czy nie.

6. Przemyślenie Przyszłości Związku
Zastanów się, czy ten związek spełnia Twoje potrzeby i czy czujesz się w nim szczęśliwa. Czasami miłość nie wystarcza, aby utrzymać związek, jeśli brak jest wzajemnego szacunku i wsparcia emocjonalnego.

7. Otwarta Rozmowa o Przyszłości
Jeśli partner widzi w Tobie matkę swoich dzieci i życiową partnerkę, powinien być gotów do pracy nad związkiem. Zastanówcie się razem, co możecie zrobić, aby poprawić Waszą relację i czy oboje jesteście gotowi na podjęcie takich kroków.

Rozwiązanie problemów w związku wymaga czasu, zaangażowania i chęci zmiany ze strony obu partnerów. Ważne jest, abyś czuła się słuchana, szanowana i wspierana. Jeśli takie warunki nie są spełnione, musisz zastanowić się, co jest dla Ciebie najlepsze na dłuższą metę.

Z Pani opisu wybrzmiewa wiele konfliktów wewnętrznych, które powodują Pani złe samopoczucie. Jeśli nie podążamy za wartościami które deklarujemy jako ważne w naszym życiu i nie żyjemy nimi, rodzi się frustracja. Warto rozmawiać, mówić o uczuciach. Jednak jeśli napotykamy na opór i brak woli wysłuchania, empatii , zrozumienia , trudno o zmianę. Pozostaje wówczas rozważyć czego chcemy i jak. Potem decyzja i odpowiedzialność za tę decyzję. Życzę dobrych wyborów.