Witam. Od dłuższego czasu borykałem się z problemami neurologicznymi, stany depresyjne, problemy z k

1 odpowiedzi
Witam. Od dłuższego czasu borykałem się z problemami neurologicznymi, stany depresyjne, problemy z koncentracją, utrata pamięci. Pogarszało mi się po posiłkach wysokogatunkowych. Zacząłem unikać glutenu i moje problemy minęły. Wykonałem we własnym zakresie test PCR na obecność allelu HLADQ 2.2 / 2.5 / 8 Test wykazał obecność allelu HLADQ 2.5 Z wynikiem udalem się do lekarza rodzinnego który nawet nie znał tego badania. Poprosiłem go o jakies dodatkowe badanie zaproponował badanie z krwi p transglutaminazie tkankowej. Mówiłem mu że od trzech tygodni unikam glutenu. W internecie przeczytałem jednak że test ten powinno wykonać się gdy spożywa się gluten w innym razie organizm nie wytwarza odpowiednich przeciwciał. Wolałbym uniknąć spożywania glutenu bo czuję się po nim bardzo źle. Mam stany depresyjne, lękowe, zaburzenia pamięci, nie chcę mi się zwyczajnie żyć. Chciałem zapytać czy wystarczy przed pobraniem krwi zjeść coś z glutenem by badanie było wiarygodne, czy jednak musiałbym gluten spożywać przez dłuższy okres czasu. Mój lekarz nie powiedział nic jak mam się do badania przygotować, nie wziął pod uwagę faktu że od trzech tygodni unikam glutenu. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Nie ma badań w kierunku celiakii,które można zrobić na diecie bezglutenowej. Badanie genetyczne z dużym prawdopodobieństwem wyklucza celiakię jeśli jest ujemne, ale jej nie potwierdza samo w sobie jesli jest dodatnie. Aby ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć celiakię należy wrócić do diety z zawartością glutenu na 3-4 tygodnie, przynajmniej dwie kromki pieczywa dziennie lub odpowiednio innych produktów. Wtedy trzeba zbadać przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej oraz przeciw endomysium w klasie IgA oraz IgA całkowite, a jeśli prawdopodobieństwo celiakii jest wysokie lub przeciwciała są dodatnie należy wykonać gastroskopię z pobraniem wycinków z dwunastnicy.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.