Witam. Od jakiegoś czasu jestem w szczęśliwym związku z 12 lat starszą ode mnie kobietą, która ma dz

3 odpowiedzi
Witam. Od jakiegoś czasu jestem w szczęśliwym związku z 12 lat starszą ode mnie kobietą, która ma dziecko. Ojciec dziecka nie jest jakiś aktywny w wychowywaniu dziecka z własnej inicjatywy. Bardziej to moja partnerka go angażuje. 10 letnia dziewczynka potrafi mu bardzo ubliżyć ale też powiedzieć tatuś. Partnerka twierdzi, że go nie szanuję, nie kocha, nic dla niej nie znaczy lecz on ciągle się pojawia w naszym życiu. Wchodzi do mieszkania, je sobie obiad, zabiera auto żeby wymienić opony. Zawsze jestem postawiony przed faktem dokonanym, bo dowiaduje się na końcu. Moje zdrowie psychiczne upada poniżej krawężnika. Jestem mężczyzną, który wyznaję żelazne zasady i wielbi ponad stan wartości rodzinne. Więc ognisko domowe i bezpieczeństwo a także prywatność o którą dbam są ciągle zaburzane. Mam myśli typu : wyperswadować mu fizycznie aby odpuścił? Ale z kolei to jego dziecko, nie mogę ograniczać dziecku kontaktu z ojcem. Tak, jestem również zazdrosny mimo zapewnień partnerki, która bez wątpienia jest dobra. Każdy dzień bycia w trasie, w pracy ,mnie przytłacza. Że coś może się dziać za moimi plecami. Mówiłem o tym partnerce ale zapewniała mnie, że on jest dla niej nikim. Mimo to, ja nadal mam obawy. Jak mam sobie poradzić z emocjonalną "niedojrzałością". Gdybym miał swoje dzieci i rozszedł się z partnerką wtedy zrozumiałbym to lepiej? Jestem kawalerem, bez dzieci. Dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź
Witam serdecznie,

Znalezienie się w sytuacji, gdzie musi Pan mieć kontakt z byłym partnerem swojej obecnej partnerki, szczególnie gdy w grę wchodzi wspólne dziecko, może być źródłem znacznego stresu i niepokoju. Pana uczucia są zupełnie zrozumiałe i ważne jest, aby je adresować w zdrowy i konstruktywny sposób.

Pierwszym i najważniejszym krokiem powinno być otwarte i szczere porozmawianie z Panią partnerką o Pana uczuciach i obawach. Komunikacja jest kluczowa w budowaniu zdrowej relacji i ustanowieniu wspólnych zasad dotyczących tego, jak były partner będzie obecny w Państwa życiu. To ważne, aby ustalić granice, które będą respektowane przez wszystkich zaangażowanych, w tym również byłego partnera.

Oto kilka kwestii, które mogą być wartościowe do omówienia:

1. Granice i prywatność: Jasne ustalenie, jakie są zasady dotyczące wizyt byłego partnera, na przykład czy wejście do mieszkania bez zapowiedzi jest akceptowalne, czy też wolelibyście, aby był zapraszany tylko w określonych sytuacjach.

2. Rola w wychowaniu dziecka: Jaką rolę Pan chce i może odegrać w życiu dziecka swojej partnerki? Jakie są oczekiwania względem Pana i byłego partnera?

3. Komunikacja: Jak będą przekazywane informacje o planach związanych z byłym partnerem, aby Pan nie czuł się wykluczony lub zaskoczony?

Jeśli te rozmowy są trudne do prowadzenia samodzielnie, może być pomocne skorzystanie z mediacji rodzicielskiej lub konsultacji z terapeutą rodzinnym. Profesjonalista może pomóc w nawigacji przez trudne emocje i pomóc ustalić zdrowe zasady współistnienia.

Co do uczucia zazdrości i poczucia zagrożenia – to również naturalne reakcje. Praca nad własnymi emocjami, możliwe że również z pomocą terapeuty, może Panu pomóc lepiej zarządzać tymi uczuciami. Terapia może również pomóc zrozumieć, skąd biorą się te emocje i jak mogą one wpływać na relację z partnerką.

Proszę Pmaiętać, że uczucia, które Pan odczuwa, są ważne i warto o nich mówić otwarcie. Budowanie zdrowej relacji wymaga czasu, cierpliwości i współpracy obu stron. To, że Pan się tym przejmuje i szuka rozwiązania, już dużo mówi o Pana zaangażowaniu w tę relację.

Dzień dobry,
z opisanej sytuacji przebija gdzieś brak pewności, być może brak zaufania, być może lęk przed odrzuceniem.
Zastanawiam się czy myślisz o sobie jako o osobie wartościowej, osobie, która zasługuje na miłość? Jakie wyniosłeś z dzieciństwa doświadczenia do życia dorosłego?
Myślę, że te wszystkie wątki warto poruszyć podczas rozmowy z psychologiem.
Życzę dobrych wyborów.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna online - 190 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry.
Dziękuję za otwartość w pytaniu.
Dzięki niej i wglądowi w siebie można rozpocząć spotkania z psychologiem, które miałyby na celu poukładanie swoich emocji. Nazwanie to pierwszy krok. Kolejne kroki przyniesie życie i refleksja nad swoimi emocjami i pragnieniami. Ważne aby działo się to w zgodzie z przekonaniami.
Przyjazna osoba obok, która ma kompetencje może wnieść w życie pewien porządek. Dlatego zapraszam do umówienia się ze specjalistą.
Pozdrawiam ciepło