Witam. Od jakiegoś czasu mam myśli katastroficzne. Kładąca dzieci spać mam np myśli „a co jak to o

2 odpowiedzi
Witam.
Od jakiegoś czasu mam myśli katastroficzne. Kładąca dzieci spać mam np myśli „a co jak to ostatnie nasze spotkani”, jadąc autem boje się ze zaraz jakieś we mnie wjedzie. Jak poradzić sobie z tym? Jak przestać bać się „jutra”?
Dzień dobry
To, co Pani/Pan opisuje może wskazywać na rozwijające się zaburzenia lękowe. Trudno jest mi stawiać diagnozę zdalnie i nawet nie będę próbować, wyobrażam sobie jednak, że podobne problemy znacznie obniżają komfort życia. Na pewno dobrym pomysłem byłoby skonsultowanie tego tematu z psychoterapeutą. On dopytałby o inne, współwystępujące objawy, o ogólną kondycję psychiczną i o to, w jakim momencie życia te problemy się pojawiły. To mogłoby już sporo wyjaśnić i pomóc zdiagnozować. Katastroficzne, powracające myśli mogą wynikać z przeżytej kiedyś traumy. Ale mogą też być samoistnym zaburzeniem z grupy lękowej, a wtedy skuteczna, obok psychoterapii, okaże się pomoc psychiatry. Równie dobrze jednak stany paniki lub wyjątkowo uciążliwy objaw, jakim jest chroniczny niepokój, mogą być związane z problemami osobowościowymi.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowny Panie/ Szanowna Pani,

myśli zaczynające się od "a co jeżeli..." to klasyczny przykład myśli napędzanej lękiem (pisze o tym Roland Paulsen, w książce " Co jeśli...? Dlaczego strach i niepokój rządzi naszym życiem."

Występowanie automatycznych myśli negatywnych ( z ang. ANTs, automatic negative thoughts) wskazuje najprawdopodobniej na podwyższony poziom lęku i wewnętrznego napięcia. Myśli takie, mają tendencje do samonapędzania spirali lęku i w dłuższej perspektywie mogą skutkować rozwinięciem się zaburzeń lękowych, czy mieszanych zaburzeń lękowo - depresyjnych.

Aby obniżyć poziom napięcia pomocne mogą okazać się następujące techniki: trening autogenny, trening Jacobsona, odwracanie uwagi zajęciami / pracą, zajęcia kreatywne / manualne, technika 5 zmysłów, wolno - mowa, aktywność fizyczna, "worry time", weryfikowanie myśli automatycznych wg dzienniczka CBT, detoks informacyjny i inne - najlepiej wprowadzane i testowane sukcesywnie w towarzystwie wykwalifikowanego specjalisty.

Doraźnie można 'poratować się' technikami oddechowymi, jak np. oddech przeponowy, technika 4-4-4 ( 4 sek. wdech, 4 sek. zatrzymanie, 4 sek. wydech), w dłuższej perspektywie pomoże psychoterapia lub konsultacja psychiatryczna i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Polecane są wszystkie nurty terapeutyczne, ze szczególnym naciskiem na terapię poznawczo - behawioralną.

Terapię można uzupełnić pracą własną, np. przy pomocy książki "Umysł ponad nastrojem" Padesky, Greenberger. Dodatkowym wsparciem może okazać się książka pt. "Pokonałem nerwicę" G. Szaffer, wyd. WAM.

Z wyrazami szacunku i życzeniami jak najszybszej, a przede wszystkim - najtrwalszej poprawy,

OBiałek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.