Witam, od jakiegoś czasu mam problem z "zablokowanym" mostkiem. Podczas dłuższego przebywania w pozy

2 odpowiedzi
Witam, od jakiegoś czasu mam problem z "zablokowanym" mostkiem. Podczas dłuższego przebywania w pozycji zgarbionej "blokuje" mi się mostek przez co odczuwam ogromne napięcie i ból w jego obrębie oraz pod prawą łopatką przy kręgosłupie. Ból mijał w momencie mocnego rozciągnięcia klatki piersiowej poprzez rozłożenie rąk do tyłu oraz uniesienie głowy, wtedy mostek z impetem "strzela" i ból mija, mam wrażenie jakby żebro wskakiwało na swoje miejsce. Problem się pogłębił ponieważ coraz ciężej jest mi "strzelić" mostkiem i stan "zablokowania" utrzymuje się po kilka dni. Czasami niespodziewanie podczas lekkiego wyprostu mostek się odblokowuje - strzela i ból przechodzi na jakiś czas. Często takie zblokowanie mostka pojawia się rano po nocy przespanej na boku. Lekarze są zdziwieni, nie potrafią zdiagnozować przyczyny. Fizjoterapia polegająca na masowaniu mięśni itp. nie pomaga. Podczas naciśnięcia na mostek w miejscu ok drugiego od góry żebra odczuwam ten ból bardzo intensywnie w obrębie mostka i pod prawą łopatką. Przez to nie jestem w stanie zrobić pompek ponieważ przy napięciu mięśni podczas tego ćwiczenia ból jest zbyt mocny żeby kontynuować. RM kręgosłupa nic nie wykazał - konsultowane z neurochirurgiem i fizjoterapeutą. Dodam, że przy dłużej utrzymującym się stanie zblokowania mostka boleć zaczynają mnie całe plecy - podejrzewam, że to przez nieprawidłowe napięcia wywołane przez ograniczoną ruchomość w klatce. W internecie można znaleźć zaledwie kilka opisów takich przypadków na forach ale nigdzie nie ma odpowiedzi na temat przyczyny czy rozwiązania problemu. Jakby ktoś znał podobny przypadek i potrafił określić przyczynę lub wiedział jak sobie z tym poradzić proszę o informacje. Byłem u ortopedów - zdziwieni nie potrafią pomóc, neurochirurdzy też, wszyscy polecają fizjoterapię ale nie pomaga póki co. Fizjoterapeutę będę odwiedzać nadal oczywiście ale portfel coraz lżejszy a efektów brak.
Dzień dobry,
Pan widzi problem zablokowanego stawu, który wymaga manipulacji (nastawienia) aby zmniejszyły się dolegliwości i napięcie mięśniowe.
Ja widzę inny problem: dlaczego dochodzi do zablokowania stawu? W grę wchodzi najprawdopodobniej styl życia- trzeba zrewidować, dlaczego dolegliwości powracają.
Leczenie na zasadzie odblokowania stawu bez usunięcia przyczyny jest nieskuteczne w dłuższym okresie. Dlatego trzeba się zastanowić nie nad tym co robić, aby zmanipulować staw, tylko nad tym co robić, żeby blokował się coraz rzadziej a w końcu wcale. Sugeruję udać się do okolicznego fizjoterapeuty, który spojrzy na Pana problem nie tylko z perspektywy "tu i teraz" ale popracuje także nad profilaktyką wtórną.
Pozdrawiam,
Dominik Zakrzewski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Poza oczywistym poszukiwaniem przyczyny, polecałabym wizytę u fizjoterapeuty, który przez odpowiednia diagnostykę będzie w stanie zrewidować, czy problemem faktycznie jest mostek. Nasz organizm to naczynia połączone. Mówimy o „zablokowanym” mostku, a ból odczuwalny jest także w kręgosłupie. Przez oczywiste połączenie poprzez zebra. Ale w związku z tym problem może leżeć w obrębie mostka, żeber, kręgosłupa, mm międzyżebrowych, przepony i wielu innych. Może problematyczne jest pierwsze żebro, bardzo specyficzna struktura. Również nerwy mogą być zaangażowane w problem. Pytanie także, czy strzał przy odblokowaniu faktycznie pochodzi z mostka, czasem bywa to mylne wrażenie. Faktycznie polecam nadal fizjoterapię, jednak warto spróbować znaleźć terapeutę, który umie wielopłaszczyznowe spojrzeć na problem. Pozdrawiam

Agata Wyżgowska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.