Witam, od jakiegoś czasu zmagam się z negatywnym myśleniem, tzn. gdy wspominam ważne dla mnie wydarz

2 odpowiedzi
Witam, od jakiegoś czasu zmagam się z negatywnym myśleniem, tzn. gdy wspominam ważne dla mnie wydarzenia bądź buduje wyobrażenia o tym coś nastąpi, nagle coś "przeskakuje" i każda sytuacja o której rozmyślam dochodzi do momentu kiedy coś się psuje i zawsze to jest sytuacja, która wywołuje u mnie gniew, złość i brak humoru. Wtedy też jestem dla wszystkich oziębły i wszystko zaczyna mnie irytować. Zdarzało się to już kiedy byłem nastolatkiem, a teraz mam wrażenie, że to wszystko się nasiliło. Chciałbym wiedzieć, co to może oznaczać. Czy są to jakieś zaburzenia natury psychologicznej? Chciałbym również wspomnieć, że obecnie przyjmuje lek na trądzik- Izotek- który może powodować stany depresyjne.
Dzień dobry,
jak najbardziej leki mogą mieć wpływ na Pana obecne samopoczucie. Sposób myślenia wykształcamy od najmłodszych lat głównie poprzez wychowanie, oddziaływania rówieśnicze, różnego rodzaju doświadczenia. To, o czym Pan pisze to zniekształcenie myślenia, tzw. katastrofizacja, czyli krótko mówiąc, spodziewanie się najgorszego. Naturalną konsekwencją takiego sposobu myślenia jest pojawienie się emocji (zazwyczaj są to emocje, których wolelibyśmy nie czuć).
Dobrą informacją jest to, że nad sposobem myślenia da się pracować i można go zmienić.
Zalecam konsultację psychologiczną, gdyż wbrew pozorom nie jest to łatwy proces i warto, aby ktoś nas przez ten proces przeprowadził.
Pozdrawiam ciepło.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
zachęcam do udania się na spotkanie z psychologiem, aby mógł Pan omówić ten problem. Leki, o których Pan pisze mogą wywoływać stany depresyjne, więc opisane objawy mogą być skutkiem ubocznym przyjmowania tych leków. Natomiast niezależnie od tego, warto porozmawiać ze specjalistą, aby przyjrzeć się tym negatywnym myślom. Psycholog dobrzenie odpowiednie techniki pracy z tymi myślami.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.