Witam od kilku dni nie odczuwam głodu dopiero po zjedzeniu posiłku zaczynam odczuwać łaknienie czy j

3 odpowiedzi
Witam od kilku dni nie odczuwam głodu dopiero po zjedzeniu posiłku zaczynam odczuwać łaknienie czy jest to coś poważnego?
Brak uczucia głodu, który pojawia się dopiero po spożyciu posiłku, może mieć różne przyczyny. Czasem może to być wynik zwiększonego stresu, problemów emocjonalnych, zaburzeń hormonalnych, a także innych przyczyn medycznych. U niektórych osób odczucie głodu jest opóźnione ze względu na wydłużony czas opróżniania żołądka. Pamiętaj też, że łaknienie i głód to dwa różne uczucia. Łaknienie to pragnienie konkretnego rodzaju jedzenia, które może być wywołane na przykład wzrokowym bodźcem (widok smacznej potrawy) lub emocjonalnymi zmianami. Głód natomiast to fizjologiczna potrzeba spożywania pokarmu. Jeżeli zauważyłeś nagłą zmianę w swoim uczuciu głodu lub inne niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem. Może to być ważne zwłaszcza, jeśli doświadczasz innych objawów takich jak zmęczenie, nudności, biegunka, zaparcia, ból brzucha, nagły spadek wagi czy inne objawy trawienne. Jeżeli masz obawy dotyczące swojego zdrowia, zawsze warto skonsultować się z specjalistą, który przeprowadzi dokładne badania i oceni, czy Twoje objawy wymagają dalszej diagnostyki czy leczenia. Pozdrawiam i życzę zdrowia!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry! Choć problem może wydawać się na pierwszy rzut oka prosty, to w rzeczywistości okazać się może skomplikowany. Jest kilka potencjalnych ścieżek do sprawdzenia. Problemy z odczuwaniem głodu często są spowodowane aspektami psychicznymi takimi jak stres, silne emocje, ale także fizycznymi takimi jak zaburzenia pracy przewodu pokarmowego czy problemy hormonalne. Warto byłoby zebrać dokładny wywiad i na jego podstawie dojść do źródła problemu. Sam fakt wzrostu apetytu już po rozpoczęciu konsumpcji może wynikać ze zjawiska sytości sensorycznej specyficznie, która kieruje nas do jedzenie żywności o odmiennych właściwościach sensorycznych. Czy nie jest właśnie tak, że łaknienie wzrasta na pokarmy, które aktualnie nie są spożywane? Jeśli tak, to zjawisko sytości sensorycznie specyficznej jest zupełnie naturalne, więc nie ma tu powodów do obaw. Zwróciłbym uwagę na wprowadzenie stylu regularnego spożywania posiłków, który początkowo z racji braku odczuwania głodu może być trudny, ale prawdopodobnie pomoże uregulować sygnały płynące z organizmu związane z głodem. Pozdrawiam i trzymam kciuki za to, aby udało się wszystko uregulować!
Dzień dobry, może na to wpływać wiele czynników, m.in. stres, zwiększone spożycie wody lub błonnika. W celu ustalenia konkretnej diagnozy potrzebne jest przeprowadzenie wywiadu żywieniowego

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.