Witam. Od kilku lat mam olbrzymi problem z dolną częścią pleców w odcinku lędźwiowym. Moje proble

1 odpowiedzi
Witam.
Od kilku lat mam olbrzymi problem z dolną częścią pleców w odcinku lędźwiowym. Moje problemy zaczęły się po wypadku w pracy w 2013, a nasiliły przez moją kolejna pracę, gdzie cały czas przez kolejne 5 lat dźwigałam zgięta w pół pracując w magazynie. Chodziłam Chodziłam fizjoterapię ale nie pomagało mi to.Jest to na tyle uciążliwe, że zwykle czynności takie jak kichanie czy ściągnie skarpet lub butów wiążą się z tym, że odczuwam przeszywający silny ból w tamtej części pleców. Od kilku lat mam problemy z rwą kulszową, ale to inny ból. Ten, który odczuwam teraz, jest zlokalizowany lekko po lewo na wysokości lędźwi. Pojawia się przy skrętach tułowia, podnoszeniu zwłaszcza lewej nogi do góry, przy schylaniu, kichaniu ( gdy kicham automatycznie zgina mnie w pół i podnosi mi się lewą nogą do góry) zbyt długim staniu, wyproznianiu się, wstawaniu z łóżka badz odwracaniu się z boku na bok. Czasem nie jestem w stanie samodzielnie wstać z łóżka lub wyprostować się. Czasem bok pi kichnięciu jest tak silny, że stają mi łzy w oczach, czasami nie mogę się wypróżnić.W momencie kiedy łapie mnie ostry ból, sposobem na zniwelowanie go jest wbicie z całej siły w to miejsce palców tak by mieć ucisk. Bol odczuwam większość czasu, są jednak czasem dni kiedy funkcjonuje całkiem dobrze.Coraz częściej noszę pas uciskowy zeby życ normalnie. Pracuje fizycznie w sklepie na dziale warzyw i owoców. Dużo dźwigam, pudla i worki do 18kg /szt. 8-12h dziennie. Czasem przy rozładowaniu dostawy musze prosić ludzi o pomoc bo nie jestem w stanie nic zrobic.Wiem, że powinnam znaleźć lżejsza pracę ale w chwili obecnej jest to nie możliwe. Do jakiego lekarza powinnam się udać? Jak badania zrobić? Co powinnam zrobić, żeby choć w części to wyleczyć? Bardzo proszę o poradę

Katarzyna, 36 lat.
Dzień Dobry,

Jeżeli pojawia się problem/ból z oddawaniem kału to dobrze było by udać się do osteopaty żeby zróżnicował czy bóle kręgosłupa są związane z problemami jelitowymi - czy na odwrót. Mogła by Pani też udać się do fizjoterapeuty stosującego techniki rozluźniania mięśniowo-powięziwoego albo terapie punktów spustowych - do rozluźnienia będą zapewne głębokie zginacze bioder (mięśnie biodrowo-lędźwiowe), mięśnie czworoboczne lędźwi. być może pośladkowe. Jeżeli w kale po wypróżnieniu widać domieszki krwi, albo ból jelit utrzymuje się długi czas przed / po wypróżnieniu - należałoby to najpierw skonsultować z lekarzem. Odradzam korzystanie z klasycznych zabiegów rehabilitacyjnych takich jak prądy, pola magnetyczne, lasery itd - raczej nie pomogą. Co do badań - zawsze warto zrobić rezonans magnetyczny/tomografię komputerową lub chociaż RTG odcinka lędźwiowego. Powodzenia i pozdrawiam serdecznie.