Witam od kilku miesięcy mam problemu ze zdrowie. Mianowicie dretwieja mi ręce oraz nogi co jakiś cza

3 odpowiedzi
Witam od kilku miesięcy mam problemu ze zdrowie. Mianowicie dretwieja mi ręce oraz nogi co jakiś czas kręci mi się w głowie bole zoladka apetyt na jedzenie jest ale schudłem 10 kg przez rok. Jestem osoba nerwowa niedawno pochowałem tatę mialem problemy w rodzinie chodziłem ciągle zdenerowany i od tamtek pory zaczęły się te objawy. Morfologi krwi zrobiona jest ok mocz również. Ekg robione jest ok usg jamy brzusznej tez wszystko w porządku. Czy te objawy mogę mieć na tle nerwowym za każdą rażą gdy się delikatnie zdenerwuje to tak mam i tetno podskakuje.
Witaj, jeżeli objawy nadal występują mimo przeprowadzenia różnorakiej diagnostyki to warto pomyśleć o wizycie z psychologiem/psychoterapeutą. W dużej mierze stres/kumulacja emocji różnorakich może dawać takie symptomy jakie obecnie u Ciebie występują. Zdrowie fizyczne jest mocno sprzężone ze zdrowiem psychicznym

Szanowny Panie, przede wszystkim proszę przyjąć moje wyrazy współczucia z powodu śmierci taty. To jest z pewnością trudny czas w Pana życiu, tym bardziej, że wspomina Pan również o innych problemach. Jeżeli wykonał Pan już wszystkie badania diagnostyczne zasugerowane przez lekarzy i wyniki badań nie wskazują na choroby fizyczne to następnym krokiem jest wizyta u psychologa/psychoterapeuty. Objawy, które Pan opisuje mogą jak najbardziej mieć podłoże psychologiczne. Trudności, których doświadczamy mogą odzwierciedlać się w ciele, szczególnie jeśli mamy na swoim koncie trudne wydarzenia. Zachęcam Pana do wizyty u psychologa. Specjalista w trakcie wywiadu zada Panu pytania, które pomogą ustalić czy Pana objawy mogą mieć podłoże "nerwicowe" a jeśli tak- zaproponuje Panu psychoterapię zmierzająca do złagodzenia objawów. Proszę się trzymać. Pozdrawiam Pana ciepło.
Witam, objawy, które opisujesz, mogą być związane z przewlekłym stresem i napięciem nerwowym. Połączenie drętwienia kończyn, zawrotów głowy, problemów żołądkowych, utraty wagi, wzmożonego tętna i innych dolegliwości może wskazywać na to, że twoje ciało reaguje na długotrwały stres.
Przewlekły stres i niepokój mogą prowadzić do somatyzacji, czyli manifestowania się problemów emocjonalnych przez objawy fizyczne. Drętwienie rąk i nóg, zawroty głowy oraz bóle żołądka są typowymi objawami, które mogą wystąpić na tle nerwowym.
Zespół lęku uogólnionego (GAD):
Wzmożony stres i długotrwałe uczucie napięcia mogą prowadzić do zaburzeń lękowych, które mogą manifestować się fizycznie. Objawy takie jak przyspieszone tętno, drętwienie, zawroty głowy i problemy trawienne są często związane z zaburzeniami lękowymi.
Przewlekły stres może wpływać na funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego, który kontroluje tętno, ciśnienie krwi, trawienie i inne funkcje. Napięcie nerwowe może prowadzić do dysregulacji, co powoduje objawy, które opisujesz.
Utrata bliskiej osoby, jak w twoim przypadku śmierć ojca, może wywołać silne reakcje emocjonalne, które mogą przejawiać się również w ciele. Żałoba i związane z nią uczucia mogą prowadzić do utraty apetytu, chudnięcia, a także problemów żołądkowych i ogólnego osłabienia organizmu.
Pomimo że wyniki badań fizycznych są w porządku, warto omówić swoje objawy z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą od zdrowia psychicznego. Mogą oni zalecić dalsze badania lub skierować cię do psychologa lub psychiatry.
Rozważ skorzystanie z pomocy psychoterapeuty. Terapia może pomóc w radzeniu sobie ze stresem, żałobą oraz w redukcji objawów somatycznych. Techniki takie jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT) mogą być szczególnie skuteczne.
Ćwiczenia relaksacyjne, medytacja, joga czy techniki oddechowe mogą pomóc w redukcji napięcia nerwowego i poprawie ogólnego samopoczucia.
Ćwiczenia mogą pomóc w redukcji stresu i poprawie nastroju. Nawet spacery mogą mieć pozytywny wpływ na twoje samopoczucie.
Staraj się nie izolować. Rozmawiaj z bliskimi, którzy mogą cię wspierać w tym trudnym czasie. Dziel się swoimi uczuciami i obawami, co może pomóc w zmniejszeniu obciążenia emocjonalnego.
Jeśli objawy stają się nasilone, szczególnie jeśli doświadczasz silnych zawrotów głowy, trudności z oddychaniem, bólu w klatce piersiowej, czy też objawów sugerujących napad paniki, warto skonsultować się z lekarzem natychmiastowo lub udać się na ostry dyżur.
Twoje objawy mogą mieć silne podłoże psychosomatyczne, co jest typowe w sytuacjach przewlekłego stresu. Jednak zawsze warto dokładnie omówić te objawy z lekarzem, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny i ustalić odpowiednie kroki zaradcze. Pozdrawiam