Witam. Od lipca 2019 roku mam obrzęk prawej kostki wewnętrznej (bez urazu) - kilka dni przed pojawie

1 odpowiedzi
Od lipca 2019 roku mam obrzęk prawej kostki wewnętrznej (bez urazu) - kilka dni przed pojawieniem się dużego obrzęku schodząc po schodach poczułam ukłucie w stopie. Mniej więcej w okolicy kostki. Konsultowałam się już w tej sprawie z reumatologiem kardiologiem urologiem oraz chirugiem naczyniowym. Chirurg naczyniowy stwierdził, że mam poszerzona żyłę głęboką pod kolanem i obrzęk najprawdopodobniej jest od tego, ale gwarancji mi nie daje. Zalecił noszenie pończochy uciskowej i na tym się skończyło. W między czasie urodziłam dziecko. 4 miesiące po porodzie pojawił się ból nogi i mrowienie stopy oraz palców.
Dodam, że wykonywane miałam rtg stopy i stawu skokowego, które nic nie wykazało, oraz liczne badania laboratoryjne, które też nic nie wniosły, aby rozwiązać problem opuchniętej kostki. Po uciśnięciu miejsca obrzęku zostaje ślad co by wskazywało na obrzęk limfatyczny z tego co sama zdążyłam już wyczytać w internecie. Tylko co może być tego przyczyną? Poproszę o poradę.
Dzień dobry,
ból nogi, mrowienie stopy oraz palców może wynikać z choroby krążka międzykręgowego na poziomie L5/S1 (wypukliny/przepukliny skutkującymi uciskiem na nerwy rdzieniowe).
Jest to częsty problem kobiet po ciąży, zwłaszcza w porodach zakończonych cesarskim cięciem (przecięcie mięśni brzucha), ale też niekonieczne wskutek osłabienie mm. głębokich brzucha, częstym schylaniem się, podnoszenie bobasa, brakiem aktywności fizycznej itd.
Koniecznie powinna Pani wykonać rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego-krzyżowego, który konkretnie potwierdzi diagnozę.
Następnie rebilitacja - w obecnych czasach sanitarno-epidemiologicznych najlepiej we własnym zakresie. Tutaj polecam zajęcia "zdrowy kręgosłup" do wyszukania w serwisie Youtube.
W czasie nasilonych bólów ciepłe okłady, spanie w pozycji kolankowej (kolana do mostka), preferowanie pozycji stojącej lub leżącej, leżeniu w odciążeniu kręgosłupa L-S (kolana leżą np. na kanapie zgięte 90 stopni, pośladki nad podłogą).
Oczywiście leki przeciwbólowe, w Pani przypadku najlepiej z paracetamolem (chociaż podczas karmienia piersią dopuszczalny jest też ibuprofen) np. bez recepty APAP itp.
W przypadku mrowień warto suplementować wit. z grupy B.
Według wiedzy książkowej i moich obserwacji najlepsze efekty w rehabilitacji przynosi 1) terapia manualna 2) ćwiczenia czynne w odciążenia 3) jeden zabieg z fizykoterapii np. pole magnetyczne (o ile brak przeciwskazań).
Jest to temat znacznie szerszy, ale tak w skrócie.
Mam nadzieję, że udało mi się pomóc :-)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.