Witam, od około 6 miesięcy mam następujące dolegliwości: bardzo mocny ból podczas stosunku oraz po (

1 odpowiedzi
Witam, od około 6 miesięcy mam następujące dolegliwości: bardzo mocny ból podczas stosunku oraz po (podczas oddawania moczu), uczucie pulsowania?, ból przy oddawaniu moczu nasila się podczas miesiączki. Byłam już u wielu ginekologów, niestety nadal nie dowiedziałam się co mi dolega. Ostatnio około miesiąc temu tuż po miesiączce badanie USG wykazało, że występuje krew w jamie macicy. Też zauważyłam, że ostatnie moje krwawienie miesiączkowe trwało bardzo krótko, pierwszy dzień bardzo obfite krwawienie, a następnego dnia już tylko plamienie. Czy to może świadczyć o wstecznym miesiączkowaniu? Dlatego ta krew występowała w jamie macicy? Również wiem, że moja mama miała endometriozę i podejrzewam to u siebie, jednak badanie, które mi zlecił lekarz kosztuje 2 tys złotych, a sam nie był pewien co mi dolega, więc nie chcę wydawać pieniędzy w błoto. Proszę o poradę, jakie badania można wykonać lub co może mi dolegać.
Dzień dobry,

Opisane przez Panią objawy mogą faktycznie wskazywać na kilka możliwych przyczyn, wśród których endometrioza jest jedną z rozważanych opcji, zwłaszcza biorąc pod uwagę historię choroby w rodzinie. Ból podczas stosunku (dyspareunia), ból podczas oddawania moczu, szczególnie nasilający się podczas miesiączki, oraz nieprawidłowości związane z krwawieniem miesięcznym, mogą być objawami endometriozy, ale także innych stanów ginekologicznych.

Wsteczne miesiączkowanie, polegające na cofaniu się krwi menstruacyjnej do jamy brzusznej zamiast opuszczenia jej przez pochwę, jest jedną z teorii tłumaczących przyczyny endometriozy. Obecność krwi w jamie macicy na USG może być związana z różnymi stanami, nie tylko z endometriozą, dlatego ważna jest kompleksowa diagnostyka.

Rozumiem Pani obawy związane z kosztami badań, jednak właściwa diagnostyka jest kluczowa do ustalenia przyczyny dolegliwości i dobrania odpowiedniego leczenia. Oprócz USG, istnieją inne metody diagnostyczne, które mogą pomóc w rozpoznaniu endometriozy, na przykład rezonans magnetyczny (MRI) jamy brzusznej oraz badania biochemiczne. Laparoskopia, choć jest bardziej inwazyjną metodą, pozostaje złotym standardem w diagnostyce endometriozy, umożliwiając bezpośrednią ocenę jamy brzusznej i ewentualne usunięcie zmian endometrialnych.

Zalecam konsultację z lekarzem specjalistą, który może zaproponować krok po kroku plan diagnostyczny, rozpoczynając od mniej inwazyjnych metod. Możliwe, że zaleci Pani również konsultacje z innymi specjalistami, np. urologiem, aby wykluczyć inne przyczyny dolegliwości związanych z oddawaniem moczu.

Proszę pamiętać, że profilaktyka i wczesne wykrywanie potencjalnych problemów zdrowotnych są kluczowe dla skutecznego leczenia. Czy są jeszcze jakieś inne objawy, które Panią niepokoją lub które chciałaby Pani omówić?

Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Konsultacja ginekologiczna + usg - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Renata Dominikowska

Renata Dominikowska

Ginekolog, Ginekolog dziecięcy

Elbląg

Mieczysław Konieczny

Mieczysław Konieczny

Ginekolog

Złotów

Marta Popowska

Marta Popowska

Położna/położny

Białystok

Łukasz Kowalski

Łukasz Kowalski

Dietetyk

Pruszków

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 473 pytań dotyczących usługi: zaburzenia miesiączkowania
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.