Witam. Od pewnego czasu czuje chroniczne przemęczenie, oraz w sytuacjach stresowych, w pracy zdarzaj

3 odpowiedzi
Witam. Od pewnego czasu czuje chroniczne przemęczenie, oraz w sytuacjach stresowych, w pracy zdarzają się stany lękowe, objawiające się ciężkim oddechem, uczuciem fali stresu, widzeniem za mgła, chwilowymi atakami paniki, raczej zdaje sobie sprawę, że to występuje na tle nerwowym, aczkowiek nie jestem w stanie ad hok opanować sytuacji. Kilka miesięcy temu przeszedłem niegroźny zabieg operacyjny, natomiast organizm długo dochodzi do siebie, straciłem na wadze 10-15 kg i miewam różne objawy spadku odporności (Np czyraki, których nigdy wcześniej w życiu nie miewałem). Mam tez stwierdzona alergie na roztocza i bardzo częste ostatnio objawy alergicznego zapalenia zatok. Dla pewności przeprowadziłem badania krwi, zasugerowane przez lekarza pod katem objawów zmęczenia i wszystkie wyniki mam dobre. Czy powinienem przeprowadzić jeszcze jakiś badania w tym kierunku ? Z gory dziękuje za porady.
Wiek 32lata Mężczyzna
Drogi Autorze. Przykro mi, że zmagasz się z tak wieloma trudnościami. Życie w dużym napięciu i stresie musi być niezwykle wymagające dla Twojego ciała oraz psychiki. To wszystko może sprawiać, że jakość życia jest niska, a to dodatkowy problem, który utrudnia rozpoczęcie jakichkolwiek działań. Ważnym krokiem jest poszukiwanie przyczyn pod kątem medycznym. To aspekt, który zalecany jest w takich sytuacjach. Kolejnym obszarem do sprawdzenia powinno by zadbanie o swoją psychikę. Ataki paniki, lęk, stres a do tego brak możliwości kontroli swoich emocji to obszar, który dobrze byłoby aby poznał psychiatra oraz terapeuta. Psychiatra pomoże postawić diagnozę oraz zadba o Twój komfort psychiczny pod kątem dopasowania odpowiednich środków. Nie zawsze jest jednak tak, że są one wymagane. Niekiedy jednak pomagają w pracy nad sobą i dają przestrzeń do wprowadzenia zmian. Moim zdaniem najważniejsza jest tu praca terapeutyczna. Twój pobyt w szpitalu i operacja nie są obojętne również dla psychiki. Nie tylko ciało potrzebuje regeneracji ale również sfera psychologiczna. Sam pobyt w szpitalu, zabieg oraz rekonwalescencja to trudny moment, który wywołuje sporo stresu oraz buduje wiele obaw. Nawet jeśli od pobytu w szpitalu minęło kilka miesięcy to Twoje ciało może doskonale pamiętać jak trudno Ci wówczas było. Jest to głęboko zakorzenione i możliwe, że wychodzi poprzez przedstawione różne objawy. Także proces wracania do zdrowia ma tutaj swój wkład. Możliwe, że potrzebne jest przepracowanie tych trudności i zadbanie o siebie pod kątem psychologicznym. Zachęcam Cię do tego z całego serca, bo może przynieść to wiele pozytywnych efektów na przyszłość. Pozdrawiam i życzę wszystkiego co najlepsze!

Dzień dobry,
jeśli objawy pojawiają się przede wszystkim w momentach stresu, to mogą to być objawy psychosomatyczne, czyli reakcje naszego ciała na to, co dzieje się w emocjach. Może Pan być przemęczony lub doświadczać lęku z którym trudno Panu sobie radzić. Długotrwałe obciążenie stresem emocjonalnym może nasilać problemy zdrowotne i powodować poważniejsze zmiany, dlatego sugeruję nie czekać z działaniami. Warto sobie zadać pytanie co jest stresorem, co można z nim zrobić, poszukać sposobów na radzenie sobie, a jeśli to nie przynosi efektu - udać się na konsultację do psychologa lub psychoterapeuty. Równolegle warto skonsultować objawy z jeszcze innym lekarzem rodzinnym i zapytać czy warto przeprowadzić jakieś dodatkowe badania. Proszę też pamiętać, że stan zdrowia powinien wzbudzać troskę, zainteresowanie i chęć działania ku po prawie, a nie panikę. Pozdrawiam
Rozumiem, że doświadczasz dziwnego uczucia ściskania za gardło, pomimo braku problemów z jedzeniem czy piciem. Dobrze, że już podjąłeś kroki w kierunku zbadania tego uczucia poprzez wykonanie badania USG szyi, które nie wykazało niczego niepokojącego. Jeśli uczucie to utrzymuje się i sprawia Ci dyskomfort, może warto rozważyć konsultację z lekarzem specjalistą, na przykład laryngologiem lub gastroenterologiem, aby zidentyfikować przyczynę tego uczucia i ewentualnie podjąć dalsze kroki diagnostyczne lub lecznicze. Często takie objawy mogą być związane z różnymi czynnikami, takimi jak napięcie mięśniowe, refluks żołądkowo-przełykowy lub stres, ale ważne jest, aby otrzymać profesjonalną opiekę medyczną w celu ustalenia dokładnej przyczyny i odpowiedniego leczenia.