Witam, od pewnego czasu mam problem z przełykaniem napojów i pokarmów. Stało się to stopniowo, najpi

3 odpowiedzi
Witam, od pewnego czasu mam problem z przełykaniem napojów i pokarmów. Stało się to stopniowo, najpierw był problem z przełykaniem picia, teraz dzieje się to z pokarmem. Dodam, że nic mnie przy tym nie boli, nie oczuwam żadnego fizycznego problemu, wydaje mi się, że jest to kwestia na tle nerwicy. Od kilku lat cierpię na nerwicę lękową. Mój strach przed przełknięciem pokarmu polega na tym, że nie jestem w stanie normalnie przegryźć i połknąć, bo czasem wręcz jedzenie staje mi w gardle i czuję napięcie, strach, szybkie bicie serca. Myślę o tym cały czas i przez to nie mogę normalnie funkcjonować. Dopada mnie dołek, bo nie wiem jak sobie poradzić. Mam 28 lat, nie miałam dotychczas żadnych zdrowotnych problemów, jedynie żelazo czasem mi spadało do niskiego poziomi. Czytałam, że problem z przełykiem może być z tym związany. Proszę o poradę, czy to faktycznie może być od żelaza i czy to możliwe, aby to był lęk wyimaginowany w mojej głowie?
Witam serdecznie, ta dolegliwość może mieć podłoże psychosomatyczne. Związana jest z nadmiernym stresem, który często bywa nieuzasadniony. Emocje mogą powodować specyficzne odczucia wewnątrz przełyku, niepokój i poczucie dyskomfortu. Zachęcam do terapii, podczas której będzie możliwe zrozumienie istoty problemu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
Na pewno w pierwszej kolejności ważne żeby skonsultowała Pani ten problem z lekarzem ogólnym (jeśli jeszcze Pani tego nie zrobiła). Myślę że pomocne będą badania krwi które stosunkowo szybko można zrobić.
Jeśli wyniki będą dobre wtedy możemy uznać ze to co Pani dolega jest na tle psychosomatycznym. Najlepszą udowodnioną badaniami terapią nerwicy lękowej jest terapia poznawczo-behawioralna. Razem z terapeutą przejdzie Pani proces który będzie polegał na ćwiczeniu tego co sprawia Pani największą trudność czyli w tym przypadku będzie to trening polegający na przełykaniu. Jest to do przejścia i myślę że znajdzie Pani pomoc.
Pozdrawiam serdecznie,
Martyna Powierża
Dzień dobry,

Rozumiem, że choruje Pani na nerwicę lękową i problem z przełykaniem może być objawem na tle psychosomatycznym. Ważne jest, aby ustalić podczas wizyty moment wystąpienia trudności z przełykaniem. Czy pamięta Pani kiedy miała Pani pierwszy raz taką trudność? Jakie okoliczności występują w trakcie w/w trudności? Od kiedy to trwa? Jak wygląda obecnie Pani sytuacja życiowa? Jakie emocje Pani odczuwa?Czego Pani się obawia przy posiłku? Jak wygląda obecnie Pani żywienie? Ile Pani waży? Czy cierpi Pani na zaburzenia odżywiania? Czy kontroluje Pani wagę? Czy współwystępują jeszcze jakieś inne choroby o których Pani nie wspomniała w poście? Czy bolą Panią jelita, wątroba lub żołądek? Czy doświadcza Pani jeszcze innych przykrości fizycznych?

Bez dokładnego, dobrego wywiadu i poznania Pani sytuacji trudno powiedzieć coś więcej. Na pewno Pani problem wymaga odpowiedniego zaopiekowania, ponieważ wpływa to bezpośrednio na Pani życie, które jest ważne i cenne.

Niezbędne jest zaopiekowanie Pani w sposób holistyczny a więc psychicznie jak i od strony fizycznej.

Jeśli zdecyduje się Pani na wizytę u psychologa, psychoteraputy to zachęcam, aby również równolegle udała się Pani do lekarza pierwszego kontaktu, do gastroerentologa oraz do alergologa (aby wykluczyć ewentualną alergię). Dodatkowo, warto zrobić postawową oraz rozszerzoną morfologię. To podstawowe badanie, które zawsze jest dodatkową wskazówką dla lekarzy.


Życzę dużo zdrowia,
Mgr Angelika Żyłka

Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna/psychoterapeutyczna (kolejna wizyta) - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.